Menu

Beyninizi daha iyi çalıştırmanın 6 yolu…

Beyin insanın en önemli ve en kompleks organı kabul edilir. Beynin çalışması üzerine bilim adamları tarafından tarih boyunca birçok çalışma yapılmış olsa da beyin başlı başına bir gizem olarak varlığını korumaya devam ediyor.

Yakın zamanda Nootropic adı verilen ilaçlar beynin çalışmasını beynin kullandığı bazı katkı maddelerini bir nevi vitamin gibi sağlayarak hızlandırsa da, bu tarz ilaçları doğal olmadığı için olumsuz bulan bilim adamları çoğunlukta.

Ayrıca çalışmalar bulmuştur ki beyni kandırmak onunla savaşmaktan daha kolaydır.

1. Günde 2 saat uyuyarak gerçek bir iyi uyku alma etkisi yaratmak
sleep-inertia-image
Uberman uyku programı gerekli uykunun maksimumunu değerli zamanınızı yatak üzerinde yatmadan sağlamayı gerçekleştirir. Beyni her 4 saatte bir yani günde 6 defa yarım saatlik kestirmeler yaparak kandırarak hem de. Bu programa alışmak biraz zaman alacaktır ve güç olabilir ancak başkalarından çok daha fazla zamanınız olması bizce bunu denemeye değer.
Sağlıklı bir insan günde 8 saat uyku uyumalıdır. Uykuda insan vücudu 5 değişik aşamadan geçerek REM adı verilen 5. aşamaya ulaşır ki bu aşama size gerçek uykuyu sağlar.
İşin üçkağıdı dört aşamayı atlayıp vücudu direkt olarak REM aşamasına sokmaktır. Bu günde 6 defa 20 ila 30 dakika arası kestirerek başarılır.
2. Aklı başında bir delilik
free-crazy-dog-the_122826
Gözlerinizi kapatın, hayatta en favori yapmayı en çok sevdiğiniz şeyi, en sevdiğiniz kişiyle birlikte yaptığınızı hayal edin. Evet, deliliği halusinasyon ile gerçekleştirerek beyne giden sinyallerin büyük kısmını değiştirebilirsiniz. Buna Ganzfeld etkisi denir.
Bu teknik kişiye kalıpsız duygular sunar. Yarım pingpong toplarını gözlerinizin üzerine koyun, bunun amacı ışığı dağıtmaktır (genelde kırmızı) ve yan yana kulaklıklardan katılımcı hışırtıya maruz bırakılır.
Ganzfeld etkisi, Almancada tüm alan anlamına gelir, kişinin şekilsiz (dağıtılmış beyaz ışık) ve kulaklıklarla gelen hışırtıya maruz bırakılmasıyla elde edilir. Ve sonuç olarak kişinin halusinasyonlar görmesine neden olur. Amaç beyne gelen sinyallerin bloklanmasını sağlamaktır. Yaklaşık yarım saat sonra ping pong toplarından ve hışırtıdan gelen sinyaller beyin tarafından yoksayılmaya başlar. Yoksayılan sinyaller yerine beyin kendisi başka sinyaller üretir ki bu katılımcının halusinasyonlar görmesine neden olur.
Bu fenomen aynı zamanda zifiri karanlık madende çalışan madenciler yada kutupta günlerce alabildiğine beyaza maruz kalan kaşifler tarafından doğal olarak tecrübe edilir.
3. Rüyalarınızı kaydedin
don__t_trash_your_dreams_by_aquasixio-d5clzyo
Büyük yazarlar ve bazı bilim adamları yataklarının başucunda bir not defteri ve kalem bulundururlardı. Bunu tamamiyle rüyalarını uykudan uyanır uyanmaz not alarak kaybetmemek için yaparlardı. Beynimiz uykuda da çalışmaya devam etmektedir. Ve bazı durumlarda bilincimizin çözemediği büyük problemleri beynimiz bilinçaltımızla çözebilir. Bilinçaltımız bilincimize direk olarak bunu bildiremese de rüyalar ile ulaşabilir.
Amerika’da yapılan bir deneyde katılımcılara H,I,J,K,L,M,N ve O harfleri gösterilmiş ve neyi anlattığını söylemeleri istenmişti. Katılımcıların hiçbiri cevap veremedi. Ardından katılımcılar bu harflerin yazılı olduğu kağıda yarım saat baktırılarak uykuya yatırıldı. Uyandıktan sonra katılımcıların yüzde 43’ü rüyalarında bir denizde yüzdüklerini, gölde bulunduklarını yada bir şekilde su gördüklerini ifade ettiler. Gösterilen harfler H’den O’ya, yani ingilizcesi HtoO, H2O yani bildiğimiz su anlamına gelmekteydi. Bilinçleri açıkken soruyu çözememişler ancak uykudayken bilinçaltları tarafından çözülen sorunun cevabı suyla ilgili rüyalarla kişiye anlatılmaya çalışmıştı.
Beyninize rüyalarınızı hatırlama konusunda ciddi olduğunuzu anlatın.
4. Beyni destekleyen doğal şeyler
omega-3-visolie-wiki-11331

  • Omega 3 yağları
  • Hindistan cevizi yağı
  • D vitamini
  • B12 vitamini

5. Egzersiz
Chess_2564736b
Ne demişler: İşleyen demir ışıldar. İnsanlar evrendeki bilinen her canlıdan beyinleri ile farklılanır. Şöyle düşünün, bir koşucuysanız ne kadar hızlı koşarsanız koşun bir çita kadar hızlı koşamazsınız. Yada vücut geliştiriyorsanız bir ayı yada aslan kadar güçlü olamazsınız. Ancak beyninizi geliştiriyorsanız bu konuda başka rakibiniz şimdilik yoktur. Bilim adamları 2050 yılına kadar uzayda herhangi başka bir canlı varlık keşfedemezlerse şayet, bilgisayarlar üzerinde çalışacak yapay zeka programları dışında bir rakibimiz olmayacaktır.
Beyin için çok çeşitli egzersizler mevcuttur. Basitçe bir minesweeper oyunu ile, yada hafıza deneyen bir tablet yada cep telefonu oyunu ile bunu sağlayabilirsiniz. En bilinen beyin egzersizlerinden biri olarak Satranç oyununu da tavsiye ederiz.
6. Nootropikler
Nootropics-Post
Evet, nootropikler kelime anlamı olarak beynin kullandığı malzemeleri bolca sağlayarak beyini daha iyi çalıştıran ilaçlar. Becerikli ilaç, beyin geliştirici, nöro-geliştirici ismiyle de bilinen bu tip kutulu haplar ilaç değil de vitaminler gibi tamamlayıcı madde kategorisindeler. Şöyle düşünün, nasıl vücut geliştirenler protein tozu, amino asit gibi bazı tozları içiyorlar, bu maddeler de beyin için aynı şekilde. Bu nedenle Amerika’da FDA adı verilen departman tarafından tam olarak test edilmeden satılabiliyorlar. Bu tip ilaçları almadan önce iyi düşünün, ve unutmayın ki uzun süre test edilmeden herhangi bir madde almak doğru değildir.
ufma
Yazarın Notu: İki tane nootropic ile tecrübem oldu. Bunlardan bir tanesini alınca gerçekten de fark edilebilir şekilde daha iyi cümle kurmaya, kafamdakileri çok daha rahat ifade edebilmeye başladım. Toplantılarda, işyerinde üst ve altlarımla konuşurken farkı hissettim. İnternette insanların yorumlarına bakılırsa kimi nootropikler kişinin daha kolay yaptığı işe odaklanmasını sağlıyormuş. Fakat aynı kişiler zamanın nasıl geçtiğini anlamama gibi bir etkisi olduğundan da bahsetmişler.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *