Menu

Bilim adamları olası COVID bağlantılı beyin hasarı dalgası konusunda uyarıyor

LONDRA (Reuters) – Bilim adamları Çarşamba günü, COVID-19’un iltihaplanma, psikoz ve deliryum gibi ciddi nörolojik komplikasyonlara yol açabileceğine dair yeni kanıtlar önerdiğinden, potansiyel bir koronavirüs ile ilgili beyin hasarı dalgası uyarısında bulundu.

University College London (UCL) araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, geçici beyin fonksiyon bozukluğu, felç, sinir hasarı veya diğer ciddi beyin etkileri olan 43 COVID-19 hastası tanımlanmış.

Araştırma, hastalığın beyne zarar verebileceğini tespit eden son çalışmalara da ekleniyor.

Yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19, büyük ölçüde akciğerleri etkileyen bir solunum hastalığıdır, ancak nörobilimciler ve uzman beyin doktorları, beyin üzerindeki etkisini ortaya çıkaran kanıtların olduğunu söylüyor.

“Benim endişem şu anda COVID-19 ile milyonlarca insanımız var. Ve bir yıl içinde 10 milyon toparlanmış insanımız varsa ve bu insanların bilişsel eksiklikleri varsa … o zaman bu onların çalışma yeteneklerini ve günlük yaşam aktivitelerine devam etme yeteneklerini etkileyecek, ”dedi. Kanada Üniversitesinden yetkili, Reuters’e verdiği röportajda.

Beyin dergisinde yayınlanan UCL çalışmasında, beyin iltihabı olan dokuz hastada, çocuklarda daha sık görülen ve viral enfeksiyonlar tarafından tetiklenebilen akut dissemine ensefalomiyelit (ADEM) adı verilen nadir bir durum teşhis edildi.

Ekip, normalde uzman Londra kliniğinde ayda yaklaşık bir yetişkin ADEM hastası göreceğini, ancak çalışma süresi boyunca haftada en az bire yükseldiğini ve bunun “ilgili bir artış” olarak tanımladığını söyledi.

Çalışmaya önderlik eden Ross Paterson, “Hastalığın sadece birkaç aydır var olduğu göz önüne alındığında, COVID-19’un ne kadar uzun süreli hasar verebileceğini henüz bilemeyebiliriz” dedi. “Erken teşhis hastanın sonuçlarını iyileştirebileceğinden doktorların olası nörolojik etkilerinin farkında olması gerekir.”

Owen, ortaya çıkan kanıtların, bu tür nörolojik ve psikiyatrik komplikasyonların ne kadar yaygın olduğunu değerlendirmek için büyük, ayrıntılı çalışmalara ve küresel veri toplama ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

Hastaların COVID-19’u aldıktan sonra beyin fonksiyonlarının değişip değişmediğini görmek için bir dizi bilişsel testi tamamlamak için kaydolabilecekleri covidbrainstudy.com’da uluslararası bir araştırma projesi yürütüyor.

Owen, “Bu hastalık çok sayıda insanı etkiliyor” dedi. “Bu yüzden bu bilgiyi şimdi toplamak çok önemli.”

Kaynak

Yorumlar

yorum