Menu

Beyin kontrolü ile metal bir elbise (dış iskelet) giyen felçli bir insan yürüyebildi

Haber: Beyin kontrollü dış iskelet takımı sayesinde felçli bir adam tekrar yürüdü. Dört yıl önce 12 metrelik bir balkondan düşerek omuzlarından aşağısı felç olan Lyon’da yaşayan Thibabult ismindeki hasta laboratuar ortamında, beynindeki iki sensörü kullanarak elbisenin kollarını ve ellerini kontrol edebildi.

Nasıl çalıştı: Thibault’un beynindeki hareketini kontrol eden bölümlerine, ameliyatla her biri 64 elektrot içeren iki implant yerleştirildi. Yazılım daha sonra bu implantlar tarafından okunan beyin dalgalarını hareket talimatına çevirdi. Dış iskeletin Clinatec ve Grenoble Üniversitesi tarafından gelişimi, bu hafta Lancet’te yayınlanan bir makalede anlatılmaktadır.

Herculean çaba: Thibault, tavana monte edilmiş bir emniyet kemeri tarafından tutulan dış iskeleti kullanmak için gereken becerileri geliştirmek için bir video oyunu avatarını kontrol etmek için beyin sinyallerini kullanarak aylarca çalıştı. Ardından giydiği bu metal elbisenin içinde yavaşça yürüyebiliyor ve istediği gibi durabiliyor.

Gelecek: Umut, bir gün benzer teknolojinin sonunda tekerlekli sandalyedeki insanların zihinlerini kullanarak hareket etmelerine izin vermesidir. Etkileyici bir buluş, ancak cihaz kamuya açık olmaktan yıllarca uzakta. Örneğin, araştırmacıların, laboratuvar dışında kullanılmadan önce giysinin kendini güvenli bir şekilde dengelemesini sağlamanın bir yolunu bulması gerekiyor.

Yorumlar

yorum