Menu

Strati: 3 boyutlu yazıcıyla 44 saatte yazdırılan (!) araba. Yakında arabamızı tasarlayıp evimizde imal edeceğiz. VIDEO

Şu ana kadar 3 boyutlu yazıcıyla yapılan evler, elbiseler, şapkalar, mücevherler ve hatta insan vücut parçaları görmüştük. Ve şimdi de size Strati’yi yani Dünya’nın ilk 3 boyutlu yazıcıyla yazılmış yada üretilmiş arabasını.
3boyut1
Araba 40 parçadan oluşuyor, bu normal bir arabanın 20000 parçadan oluştuğu düşünüldüğünde oldukça basite indirgenmiş.

Arizona’daki Local Motors şirketi tarafından üretilmesi 44 saat süren araba 2014’deki Uluslararası Şikago Üretim Teknolojileri fuarında üretildi.
3boyut2
Yekpare bir parçadan oluşan elektrikli araba Strati’nin maksimum hızı şu an için 80 km ile sınırlı ve pilleri doluyken 200 km’ye kadar yol yapabiliyor. Arabanın şasisi ve vücudu 3 boyutlu yazıcıyla yapıldı ancak lastikler, koltuklar, tekerlekler, pil, kablolama, süspansiyon, elektrik motoru ve camları normal metodlarla yapılan malzemeden oluşturuldu.
3boyut3
Local Motors şirketi 3 boyutlu yazıcıyla yapılan arabaları 46 bin lira ile 78 bin lira arasında değişen fiyatlarla piyasaya sunmayı planlıyor.

Bu arabayı yazan üç boyutlu yazıcı bildiğimiz üç boyutlu yazıcılarla karşılaştırdığımızda biraz büyük boyda olup 3 metreye kadar büyüklükte parça üretebiliyor.
3boyut4
Pille çalışan iki yolcu kapasiteli araba siyah plastik ve sağlamlaştırılmış karbon fiber malzeme kullanılarak oluşturuldu. Firma koltuklar, gövde, şasi, konsol, merkezi konsol ve üstünü de 3 boyutlu yazdırmayı planlıyor.
3boyut5
Cincinnati INC şirketi bu üç boyutlu yazıcının üreticisi.

https://www.youtube.com/watch?v=daioWlkH7ZI

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *