Menu

Yatak odanızı dekore ederken bu renklerden kaçınsanız iyi olur

Bed_bug,_Cimex_lectularius
Yatak odanızdaki renk seçiminizi yeniden ele almak için işte size bir neden: Tahta kurusu.

Tıbbi Entimoloji dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu kan emici ve bir defa yatak odanıza bulaştıktan sonra yok etmesi oldukça zor olan asalak böcekler kırmızı ve siyah renk altında saklanmayı tercih ediyorlarmış. Eğer yatak odanız bu renkler dışında renklerle döşendiyse muhtemelen rahatsınız bu nedenle.

Araştırmacılar tahtakurularının renk seçimini test etmek için birbirinden farklı renkli kağıtlardan oluşan bir dizi minik çadır şeklindeki korunağı petri tabağına yerleştirmişler. Ardından bu tabağın ortasına da tahtakurularını bırakmışlar. 10 dakika vermişler tahtakurularına saklanacakları yere karar vermeleri için.

Gözlemlerine göre kırmızı, siyah dışındaki tüm renklere tercih edilmiş. Cinsiyet, yaş ve açlık durumlarına göre renk tercihlerinde küçük değişiklikler olabilse de kırmızı ve siyah oldukça belirginmiş. Önceden yapılan başka bir araştırmaya göre tahtakurularının herhangi bir yere saklandıkları düşünülüyordu, ancak bu bulgulara göre gerçekler farklı.

Açıkladıklarına göre önce tahtakuruları kırmızı rengi kan rengi olduğu için tercih ediyorlar diye düşünmüş bilim adamları. Ardından araştırmayı yaptıktan sonra karar vermişler ki tahtakuruları kendileri kırmızı olduğu için kırmızı yerlere gidiyorlar. Amaçları daha fazla tahta kurusu ile bir araya gelmek. Yani sosyalleşmek. Bakar mısınız olaya?

Biz bu haberi burada gördük.

Yorumlar

yorum