Menu

Karıncaların bir kısmı aslında tembelmiş. Bilim adamlarının araştırması:

karinca

Karınca ve arılar aslında mükemmel takım oyuncuları olarak tanınmaktadır. Ancak sizin aklınıza hiç gelir miydi “Acaba bütün karıncaların hepsi aynı şekilde çalışıyor mu?” sorusu? Amerikalı bilim adamlarının aklına gelmiş, ve bu konuda Temnothorax rugatulus adıyla bilinen ve kuzey amerikadaki çam ormanlarında görülen bir karınca türüyle ilgili yapılan bir araştırma ilgimizi çekti. Bu karıncalarda özelleşmiş ve inşaat, çocuk bakımı, yağmalama üzerine uzmanlaşmış bireyler bulunmaktadır. Ancak bu araştırmanın bulgusuna göre ekibin büyük çoğunluğu hiçbir iş yapmayıp haybeden geçiniyor.

Karıncaların zamanlarını nasıl geçirdiklerine daha yakından bakabilmek için araştırmacılar beş laboratuar kolonisinin her bir üyesini renkli boya ile işaretlemişler. Ve 2 hafta süresince yüksek çözünürlüklü bir kamera ve bilgisayarlar yardımıyla kaydetmişler. Kaydettikleri işçilerden yüzde 71.9’u bu kayıtların en az yarısında boş oturuyormuş. Yüzde 25’i ise hiç çalışırken görülmemiş bile. Sadece küçük bir yüzdesi yüzde 2.6’sı karıncaların sürekli çalışıyormuş. Araştırmacılar araştırmalarını Sosyobiyoloji ve Davranış Ekolojisi dergisinde yayınladılar.

Önceki çalışmalar bu işssiz durmanın geçici olabileceğini öneriyordu, ve gün döngüsü ile çeşitli zamanlarda başka başka karıncaların çalıştığı düşünülüyordu. Ancak bu araştırmanın sonuçlarına göre tembel karıncalar günün hangi saatinde olursa olsun tembeller. Bu iş yapmama birden fazla iş arasında verilmiş bir mola değil, ancak karıncaların işbölümünde önemli bir parça olabilir. Ancak hangi parça olduğu netlik kazanamamış. Bir teoriye göre bu çalışmayan karıncalar ya çok genç ya da çok yaşlılar. Gelecekteki çalışmalarda hangi karıncaların tembel ve çalışkan mod arasında nasıl geçiş yaptığını tespit etmeye çalışacak.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *