Menu

Vorteks türbin rüzgar etkisiyle titreyerek elektrik üretiyor. Pervanesiz elektrik santralı.

vortex_turbin
Uzun mesafe yolculuklarımızda sık sık karşımıza çıkmaya başladı devasa pervaneler. Peki bu modern yel değirmenleri vazgeçilmez mi? İspanya’da kurulan bir şirkete göre hayır. Vortex Bladeless adı verilen jeneratörleri yerden çıkmış kuşkonmaz (asparagus) bitkisine benziyor ve elektrik üretiyor.

Pervaneyi çevirmek yerine rüzgar, yapının etrafındaki firmanın diktiği sütunları ileri geri titretiyor. Normalde mühendisler bina yaparken bu güçleri yoketmeye ve bina üzerindeki etkisini azaltmaya çalışırken Vortex bu güçleri kullanıyor. Normalde bir yapı rüzgar hızına bağlı olarak çok farklı ve spesifik frekanslarda titreşebilir ancak bu icat mıknatıs kullanarak rüzgar hızı ne olursa olsun bu titreşimi ayarlıyor ve temelinde bulunan alternatörle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Peki pervaneli türbinler yerine neden bunu kullanalım ki? Vortex’e göre bu yapıdan üretilen elektrik pervaneli türbinden üretilenden yüzde 40 daha ucuz. Bu fark büyük ölçüde bakım bedelinin çok az olmasından kaynaklanıyor. Vortex’in hareket eden ve dönen parçası yok, yağlanma gerektirmiyor ve daha az bakım gerektiriyor. Basit dizaynı da üretiminin daha kolay ve pervaneli türbinin yarısı maliyetine olmasını sağlıyor. Bir Vortex türbini normal bir pervaneli türbinden yüzde 30 kadar daha az elektrik üretse de firmaya göre aynı alana daha fazla Vortex dikmek mümkün. Ayrıca bu pervanesiz türbinler sessiz de.

Şu an firma farklı büyüklükte türbinler üretmek üzerinde çalışıyor. Mini türbinleri 13 metre uzunluğunda ve gelecek sene ticari olarak pazara sunulacak. Endüstri boyutundaki büyük modeli ise 2008 yılında piyasaya çıkacak.

Eğer herşey plana göre giderse bir sonraki uzun mesafe yolculuğunuzda farklı bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Rüzgar değirmenleri yerine kuşkonmaz tarlasıyla.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *