Menu

Meksika’da kullanılmaya başlanan akıllı kasisler bakın ne yapıyor…


Meksika’da, süratli sürücüler bu kasisle engelleniyor

Otomobiller, son 100 yılda çok uzun bir yol kat etti. İleri teknoloji sayesinde gelişen bu insanın diğer “en yakın dostu” yıllar içinde daha hızlı sürüş yapılabilmesine imkan sağladı. Bu da bir dizi sorunlar yarattı.

Etrafta bir polis ya da bir radar mevcut değilse alabildiğine gaza basan sürücüler de bunlardan bir tanesi. Ve bu buluş sayesinde, bu soruna bir çözüm bulunmuş olabilir.

Yol üzerinde sabit duran kasis ve rampalar sinir bozucu ve arabalarımızın tekerleklerine ve süspansiyon sistemine zarar veriyorlar. Ancak bu modern kasis, ancak bir araba belirli bir hız sınırını aştığında devreye giriyor. Bu nedenle, sizinle benim gibi kurallara uyan diğer sürücüleri etkilemez.

Yani doğru süratte gidiyorsanız bu kasis yerde düz kalır – ancak hızlıysanız, yaklaştıkça otomatik olarak yükselir ve sürücüye yavaşlaması için bir uyarı oluşturur.

Fikir şimdiye kadar dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyete geçirildi ve bunlardan biri de Meksika, çevrimiçi yayınlanan videosu da 2 milyon defa seyredilmiş.

Küresel bir sorunu çözen, basit fakat mükemmel bir buluş.

Nasıl çalıştığını aşağıdaki klipte izleyin:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=xh_XZJX5zpU

Bu buluşu sevebilecek birini (veya belki de gerektirir) tanıyor musunuz? Öğrenmek için paylaşın!

Yorumlar

yorum