Menu

Biyonik-hamamböceği ile tanışın. Uzaktan kontrol ediliyor, sinir sistemi üzerinden.

cyborgroach
2.5 cm’lik bir robot yapmak zor olabilir. Birsürü minicik hareketli parça var ve tüm sistemi çalıştıracak küçücük bir pil bulmak da zor. Texas A&M Üniversitesindeki bilim adamları komple bir robot vücudu tasarlamak yerine küçük ve oldukça verimli bir formu korsan olarak kullandılar: hamam böceklerini. Bir bilgisayar devresini hamam böceğinin sinir sistemine bağladılar ve bu şekilde hamamböceğini yüzde 60’dan daha çok seferde doğru yöne yönlendirebildiler.

Böcek büyüklüğündeki sırt çantası enerji için pil içeriyor ve elektrik sinyallerini hamamböceğinin ön bacaklarını hareket ettiren sinir yumağına ulaştırıyor. Tetiklendiğinde bir taraftaki ön bacak diğer bacaklardan farklı bir hareket yapıyor ve hamamböceği o yöne doğru hareket ediyor.

Bu bilim adamlarının bir hamamböceğini uzaktan kumandayla kontrol ettikleri ilk sefer değil. Gerçekte bunu siz de yapabilirsiniz. Ancak o metodlarda hamamböceğinin anteni kullanılır ve bu metod bacaklarına yapılan yukardaki bağlantıdan daha az güvenilirdir. Anten metodunda böcek sadece yüzde 50 denemede doğru yöne dönmüştür.

Gelecekteki biyonik-hamamböceği uygulamalarında (arama kurtarma çalışmaları gibi; hayır, gerçekten) bu böcekler insanların seyredemediği bazı noktalara ulaştıklarında bu nokta hakkında bilgi sahibi olabilmek için araştırma ekibi böceğin sırt çantasına GPS, pusula ve hızölçer yerleştirmeyi düşünüyor.

Yıkılan bir binada mahsur kalırsam umarım hamamböceğini taklit eden robot şu anki biyonik-hamamböceklerinden daha gelişmiş olur.

Kraliyet Toplumu Arabirimi dergisinden.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *