Menu

Amerika’da bir kimyacı şans eseri yeni bir renk tonu keşfetti.

blue_pigment_large
Günümüzdeki birçok icat şans eseri bulunmuştur.

Mesela Post-It, 3M firmasındaki bir laboratuar mühendisinin çok kuvvetli bir yapıştırıcı yapamaması sonucunda bulunmuştur. Patates cipsi bile bir ustanın patates kızartması yapmayı becerememesi üzerine geliştirilmiştir.

Şimdi ise Amerika’daki Oregonda çılgın bir bilim adamı bunlardan en sonuncusunu gerçekleştirdi. Elektronik malzemelerde kullanılabilecek bir yeni malzeme üzerinde çalışırken Subramanian ismindeki bu kimyager manganez oksidi birkaç başka kimyasalla karıştırıp fırında 2000 dereceye kadar ısıtıp tamamen yeni bir renk tonu buldu.

Bu yeni, ve parlak mavi renk manganez iyonlarının ışığın kırmızı ve yeşil dalgaboyunu emmesi ile oluşuyor, ve sadece maviyi yansıtıyor. Subramanian ve ekibi yeni renge YInMn mavisi adını vermişler. (kimyasal içeriklerinden dolayı)

Aslında bu rengi 2009 yılında keşfetmelerine rağmen geçtiğimiz günlerde Shepherd Boya şirketiyle bir lisans anlaşması imzalayana kadar yeni bir renk olduğunun farkına varmamışlar. Boya şirketi rengi diğerlerinden farklı tonu ve sıradışı özellikleri ile farketmiş.

Subramanian’a göre bu rengi oluşturmak için hiçbir zehirli kimyasal gerekmiyor.

Biz bunu burada gördük.

Yorumlar

yorum