Menu

Tarihte ilk defa bir robot öz-farkındalık testini gecti

terminator
İnsanların özelliklerinden biri olan öz-farkındalık robotlar sözkonusu olduğunda şu ana kadar başarılamamıştı. New York’daki RPI’da çalışan bilim adamları birkaç robotu bir soru sorarak denediler. Ve bunlardan bir tanesi testi geçti.

Testte, bir kral yeni vezirini seçmek için ülkedeki en zeki üç adamı huzuruna çağırır. Yarışma adil olacaktır, ardından her bir adamın kafasına mavi yada beyaz bir şapka koyar, ve ardından ayağa kalkarak şapkasının rengini bilebilecek ilk adamı yeni veziri yapacağını söyler.

Selmer Bringsjord buna benzer bir durumu 3 robotla gerçekleştirdi. İki robotun konuşma yeteneğini kapattılar, ve üç robota da aynı soruyu sordular, yani aranızdan hangisi hala konuşabiliyor. Üç robot da bilmiyorum demeye çalıştı ancak sadece bir tanesi bunu başarabildi. Ve kendi sesini duyunca hala konuşabildiğini anlıyarak “Tamam, şimdi biliyorum” dedi.

Bir insan için çok basit bir görev gibi görünebilir fakat bu bir robot için oldukça zordur. Robot soruyu dinlemeli ve anlamalı, ardından kendi sesinin bilmiyorum deyişini duymalı ve diğer robotların sesinden farklı bir ses olduğunu anlıyarak bunu tanımalı, ve ardından orjinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varmalı ve hala konuşabildiğini anlamalıdır.

Yakında Terminatör’ü de yaparlar. Bir teoriye göre Google Skynet’in ta kendisi imiş zaten.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *