Menu

VİDEO: Uzaktan kumandalı uçak (dron) teknolojisi aldı başını gitti. İşte Sony’nin geliştirdiği. Helikopter gibi çalışıyor, uçak gibi uçuyor.

dron_4
Onlarca yıl boyunca hava aracı dizayn teknolojisi şu merkezi taviz etrafında kurulmuştur: Eğer hızlı uçmak istiyorsa, uçak gibi havayı yaracak ve kaldırma kuvveti sağlayacak bir şekilde, yok eğer dikey havalanacaksa pervaneli ve çok daha yavaş bir gövdeyle. Dikey kalkma ve inme yeteneği milyarlarca dolar maliyetle gelen bir yetenektir ve F-35B ya da V-22 gibi uçak modellerinde mevcuttur. Ancak yeni uzaktan kumandalı uçaklar bunu bu maliyetin çok çok küçük bir miktarına gerçekleştirebiliyor. Sony’nin yeni ürettiği dron Aerosense de bunlardan biri.


Uçarken ileri doğru bir ok gibi hareket ediyor:

Bir çift birbirinin aksi istikamette dönen pervane uçağın gövdesinin içerisine monte edilmiş. Yere paralelken helikopter gibi kalkıp inebiliyor. Uçarken ise yere dik vaziyete geçerek bir uçak gibi ileri itiş sağlıyor.


Aerosense firması tarafından Sony ve ZMP Inv birlikteliğiyle üretilen bu dron, 180 km/saat süratle 2 saatten uzun bir süre uçabiliyor ve kameralarla birlikte 10 kg’lık yük taşıyabiliyor. Fikir işletmeler için bir dron geliştirmekten çıkmış. Böyle bir araç bir kamyonun arkasından havalanıp kmlerce boru hattını kontrol edebilir ve geri dönebilir.

Tüm videoyu seyredin:

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *