Menu

Ağaçlar su sesini duyuyor, ve köklerini su yönünde büyütüyor. Bilim adamları ispatladı.

Bir ağacın kökleri akan suyun sesine doğru yöneliyor. Bilim adamlarının bu son keşfinin uzayda su veya yaşam bulabilecek robotların geliştirilmesine yardımcı olması bekleniyor.
7887991
100 ve 400 hertz arasında (saniyedeki devir sayısı) ağaç kökleri sesi tespit edebiliyor ayrıca tespit etmekle kalmıyor bu sese doğru büyüyor diye açıkladı PLEASED projesinin araştırmacı profösör Stefano Mancuso. Kendisi bu sıralar araştırmalarıyla ağaçların bu yeteneğini kullanarak neler geliştirebileceğini arıyor.

100 yıldan uzun bir süredir araştırmacılar bitkilerin orman yangını gibi çevresel koşullar değiştiğinde elektrik sinyalleri ürettiklerini biliyorlar. Bu sinyaller insan iskeletindeki hareketlerin gerçekleştirilmesinde kullanılan EMG yada elektromiyografi sinyallerine benziyor.

PLEASED araştırmacıları bu elektrik sinyallerini kaydedip değişik etkilerle nasıl değişiklik gösterdiklerini görmeye çalışıyorlardı. Bu anlamda sülfirik asit (asit yağmuru karşılığı) ile deneyler yaptılar. Ağacın yapraklarına elektrotlar yerleştirdiler ve ateş gibi çeşitli tetikleyicilerle deneyler yapıp sinyal değişimini ölçtüler.

Avrupa Topluluğunun gelecek ve gelişen teknolojiler girişimi tarafından fonlanan bu proje, bugünkü düşüncelere alternatif düşünceler üretmeyi amaçlıyor. Bitkinin yakınında akar su sesi çaldılar ve gördüler ki ağacın kökleri su sesine doğru büyümeye başladı. Ağaç bir şekilde su sesini işitiyordu.

Bu bilgiyi bitkileri toprak içerisindeki duyargalar şeklinde kullanma amacıyla kullanmayı amaçlıyorlar, toprağın içerisinde ağaçların köklerine yerleştirecekleri küçük elektrotlarla gelişmeleri dinleyerek çevresel değişiklikleri anlamak hedefleri arasında.

Bitkilerin bu duyargası araştırmacılara toprak keşfedici robot geliştirme imkanı sunuyor. Yine aynı Avrupa Birliği girişimmi tarafından fonlanan PLANTOID projesi, köklerin bu davranışını taklit ederek toprak altındaki değişiklikleri anlamaya çalışıyor. Bu proje bir gün uzaydaki diğer gezegenlerde toprak altında su aranmasında kullanılabilir.

Proje prototip bir toprak keşfedici robotu gelecek seneye kadar yapmayı ümit ediyor. Bu teknoloji diğer gezegenlerde toprak altında su bulunmasının yanında Dünya üzerinde toprağı kirleten maddeleri keşfetmede de kullanılabilir.

Hissetmenin yanında bu proje bitkilere bakarak toprak altında hareket etme konusunda ilham kazanıyor. Ağaçların kökleri toprak altında oldukça verimli bir şekilde uçlardan uzayarak hareket edebiliyor.

PLANTOID araştırmacıları bir mısır bitkisinin kökünün günde 5 santimetre uzayabildiğini gözlemlediler. Bu başarılı büyümeyi taklit edebilmek için PLANTOID bu sıralar yapay bir kök geliştirip, robot teknolojileri ile akıllı malzemelerin bir kombinayonunu kullanarak toprak içerisinde benzer bir hareketi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Buna ek olarak köklerin birbiriyle haberleşmesi bazı sürpriz sonuçlar getirdi. Böceklerin işitme yeteneğini ölçmede kullanılan oldukça hassas ölçüm teknikleri ile Bristol Üniversitesinde keşfedildi ki, kökler sürekli olarak bir klik sesi yayınlıyor. Bu klik sesi ile kökler birbiriyle haberleşerek toprak içerisinde hareketlerine devam edebiliyorlar. Bilim adamları köklerin bu hareketini böceklerin bir nesneye üşüşmesine benzetiyorlar. Kökler toprağı bilinçli bir şekilde birbirlerinden çok fazla ayrılmadan, yada çok fazla iç içe geçmeden en efektif bir şekilde araştırarak vitaminleri ve suyu bulabiliyorlar.

Kaynaklar:

PLEASED
PLANTOID

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *