Menu

Beyinle ilgili henüz çözülmemiş 10 gizem

 1. Neden Dejavu yaşarız?
  mdj-image-1407522686-126778
  Neden bazen bir anı daha önce yaşamış olduğumuz duygusunu aldığımız bir sırdır. Bu olağanüstü his zamanlaması bilinmediği için bilim tarafından incelenemiyor.
 2. Alzheimer hastalarında neden beyin hücreleri ölür?
  Tau adı verilen bir proteinin bu beyin hücresi ölümüyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ancak beyne nasıl saldırdığını bilmiyoruz.
 3. Neden müzik insanda duyguları tetikler?
  image
  Müziğin hayatta kalmayla hiç ilgisi yoktur, ancak yine de duygusal ve fiziksel reaksiyonlara yol açar. Teorilere göre müzik vücut hareketi yada konuşmayı taklit eder.
 4. Bilinç nedir?
  Molecular Thoughts
  Beyin bilgiyi işler ve biz yaşadığımız dünyayı tecrübe ederiz. Ancak bu neden tecrübelerimizin öznel olduğunu açıklamıyor.
 5. Beynin özel spesifik alanları nasıl birbirleriyle entegre olur?
  82
  Beynin farklı kısımlarının farklı uzmanlıkları vardır. Beynin nasıl bu parçalanmış bilgileri birbiriyle bağlarayak bize dünyayı algılattığı halen anlaşılamamıştır.
 6. Neden rüya görürüz?
  Decisions
  Bazı bilim adamları bunun gündelik hayatta karşılaştığımız problemlerin çözümü olduğunu düşünmektedir. Diğerleri ise rüya görmenin beyin için egzersiz olduğunu düşünüyor.
 7. Beyin zamanı nasıl algılar ve anlar?
  BrainClock
  Işık sesten çok daha hızlı hareket eder. Ancak beynimiz bu iki şeyi senkronize edebiliyor. Bunu nasıl yapabildiğimizi anlamamız Disleksiya gibi bazı hastalıkları tedavi etmemize yardım edecektir.
 8. Zeka nedir?
  visitor-tracking-intelligence
  Beyindeki nöronların nasıl problem çözdükleri büyük miktarda bilinmezdir. Bilginin saklanması, işlenmesi ve neden bazı insanların diğerlerinden daha becerikli oluşu da ayrı ayrı gizemlerdir.
 9. Plan yaparken geleceği nasıl simüle ederiz?
  Beyni incelerken kullandığımız teknoloji bugünkü anı mercek altına alır. Halbuki biz hala gelecekteki olayları nasıl kurguladığımızı bilmiyoruz.
 10. Anıları nasıl saklar ve hatırlarız?
  18losxyrerm3ijpg
  Yeni bir gerçeği öğrendiğimizde beyinde fiziksel bir değişim olur. Bilgiyi istediğimizde nasıl çağırıp ona ulaşabildiğimizin henüz bir açıklaması yoktur.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *