Menu

Rüyalar hakkında en şaşırtıcı 13 gerçek.

1. Görme engelliler rüya görür

blind-person-with-caneDoğduktan sonra ileriki yaşlarda görme yeteneğini yitirenler aynı normal insanlar gibi rüya görürler. Eğer doğuştan görme özürlülerse görüntü görmezler ama diğer duyuları olan dokunma, duyma ve hisleriyle dolu bir rüya tecrübe ederler. Gören bir kişinin bunu hayal etmesi biraz güçtür ancak vücudun rüya görme ihtiyacı o kadar kuvvetlidir ki bütün engelleri bir şekilde aşar.
2. Rüyalarımızın yüzde 90’ını unuturuz

deamUyandığımızdan sonraki 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyanın yüzde ellisini unuturuz. Samuel Taylor Coleridge adında bir şair/yazar bir rüya görür, ve uyanır uyanmaz rüyasını bir şiire aktarır. İngilizcedeki en ünlü şiirlerden olan Kubla Khan şiirini tam gaz yazarken Porlock şehrinden gelen bir ziyaretçi tarafından bölünür. Ziyaretçiden kurtulduktan sonra şiirin geri kalanını hatırlayamaz ve 54 satırlık şiirini hayatı boyunca hiç bitiremez.
Ayrıca ünlü R.L.Stevenson meşhur doktor Jekyll and Mister Hyde romanını uykuda görmüştür. Mary Shelley’in Frankestein romanı da aynı şekilde.
3. Herkes rüya görür
Tüm insanlar rüya görür, ancak kadınlar ve erkekler değişik tipte rüyalar görüp bunlara değişik fiziksel tepkiler gösterirler. Erkekler rüyalarında daha çok diğer erkekleri görürken kadınlar eşit olarak hem kadın hem erkekleri görebilirler. Rüyalarında cinsel içerikli rüya gördüklerinde kadınlar da erkekler de fiziksel olarak uyarılırlar. Erkekler sertleşir kadınların cinsel organı da kanla dolar.
4. Rüyalar psikozu engeller

1271427766-196Yakın zamanda yapılan bir uyku araştırmasına göre rüya görmesine engel olunan fakat yine de 8 saat uyku uyuyan kişiler öncelikle konsantre olma güçlüğü ve halusinasyonlar görmeye başladılar, ardından 3 günden sonra da psikoza girdiler. En sonunda REM (hızlı göz hareketi) uykularına izin verildiği zamansa kayıp zamanı telafi etmek istercesine uzun REM uykularında kalarak farklı bir uyku kalıbı gösterdiler.
5. Sadece bildiğimiz şeyleri rüyamızda görürürüz

the_crowd_taken_for_sam_hoods_news_photo_services_huge_crowd_in_the_domain_to_hear_communist_party_speaker_c_1934Rüyalarımızda çok çeşitli tipte roller oynayan birçok tanımadığımız karakter görürüz. Beynimiz aslında bu karakterleri icat etmiyor. Bu kişiler hayatınızda bir yerde bir zaman görmüş olduğunuz gerçek kişiler. Gördüğünüz son kabustaki katil siz küçükken babanızın arabasına petrol koyan benzinlikteki pompacı olabilir. Hayatımız boyunca yüzlerce binlerce yüz gördüğümüz için beynimiz rol oynatacak karakter bulmada hiçbir zorluk çekmez.
6. Herkes renkli rüya görmez

55bfe2578e926cf4b32fe83f329d8c89İnsanların yüzde 12’si siyah ve beyaz rüya görürler. Ayrıca bazı ortak temalar vardır. İnsanlar okulla ilgili, takip edildikleri, yavaş hareket ettikleri, düşme, uçma, hayattaki birinin öldüğünü görme, diş kaybettikleri, sınavda kaldıkları, trafik kazası yada seksüel içerikli rüyalar görürler. Siyah beyaz veya renkli rüyaların insanlarda duygusal olarak farklı etki yapıp yapmadıkları hala bir netlige kavuşmamıştır.
7. Rüyalar konularıyla ilgili olan şey hakkında değillerdir

TC-Symbolism-CD-ROM-4Rüyalarda sembolik bir dil kullanılır. Bu nedenle rüyasını gördüğünüz mesele, nesne ve olaylar aslında gerçekte sizin için aynı şeyler değillerdir. Mesela bir şiir yazıp bir grup karınca aynı bir makina gibidir derseniz bir grup karıncayı makina ile sembolize etmiş olursunuz. Bu çok güzel günbatımı gerçekten çok güzel bir günbatımı demezsiniz. Bu nedenle rüyanız hangi maddeyi kullanmayı seçtiyse büyük ihtimalle aynı şeyi sembolize etmiyordur.
8. Sigarayı bırakan insanlar çok daha canlı rüyalar görürler

Smoking-in-Your-DreamAnormal psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre uzun süre sigara içtikten sonra bırakan insanlar birden çok inandırıcı rüyalar görmeye başladılar. Ayrıca sigarayı bırakan 293 kişinin sonuçlarına göre bunların yüzde 34’ü en az bir defa sigarayla ilgili bir rüya gördüler. Kişiler rüyada sigara içerken yakalanıyor ve suçluluk ve panik duyuyorlardı. Bu rüyaları tütün çekilmesi ile açıklıyor uzmanlar. Çünkü bu kişiler sigara içerken bu tipte rüyalar görmüyorlardı. Tütünün yaptığı bağımlılığın bir yan etkisi.
9. Dış uyarıcılar rüyalarımızı işgal eder

73e60fb17dde08e02e3d3f06164ad70b_largeBuna rüya birleşmesi de denir, gerçek hayattaki bir sesin yada eksternal bir uyarıcının rüyamızın içerisine girerek bize ulaşmasına denir. Leonardo Di Caprio’nun Inception filminde bu eksternal uyarıcı kişilerin girdikleri rüyadan uyanmalarını sağlıyordu ve eğer hatırlarsanız Edith Piaf’ın, Ne Regrette Rien şarkısıydı. Benzer şekilde eğer susadıysanız rüyanızda da susarsınız, ve su içmenize rağmen bu susuzluktan kurtulamazsınız. Yada küçük çocukken yatağı ıslattıysanız rüyanızda suda yüzdüğünüzü görebilirsiniz. Salvador Dali’nin, Nar etrafında uçan bir arının uykudan bir saniye önce yaşattığı rüya isimli tablosu da bu konuyu işlemektedir.
dream-caused-by-the-flight-of-a-bee-around-a-pomegranate-a-second-before-waking-up-by-salvador-dal-1944
10. Uykunuzda felç olursunuz
Belki de rüyanızda yaşadıklarınızın etkisiyle harekete geçip kendinize zarar vermenizi engellemek içindir. Salgı bezleri nöronlarınıza ve omuriliğinize sizi felçli moduna geçirmek için gereken enzimleri salgılarlar.
11. Eğer horluyorsanız rüya görmüyorsunuz
Snoring
Aslında bu gerçeği doğrulamak için kanıt bulamadık, ancak internette her yerde böyle olduğu ifade ediliyor. Kesin doğrudur diyemiyoruz bizi mazur görün.
12. Hayvanlar da rüya görür
Hayvanların beyin taraması da insanlarla benzer beyin dalgası tiplerini göstermiş. Ayriyeten kanıt videosu:

İnternette birçok başka video da mevcut hayvanları rüya görürken gösteren.
13. Eğer uykunuzun hızlı göz hareketi (REM) aşamasında uyanırsanız rüyanızı daha iyi hatırlarsınız
Rüya gördüğümüz aşama REM aşamasıdır. Uykunun 5. ve en derin evresinde gerçekleşir. Hızlı göz hareketi yaptığımız aşamadır ve biz de bu aşamada görürüz rüyaları. Eğer bu aşamada uyandıysanız rüyanızı çok daha iyi hatırlayacaksınızdır.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *