Menu

Fareler oksitosin hormonu verildikten sonra sarhoş olmuyor! Yani aşıksanız sarhoş olmuyorsunuz!

Yeni Bilim Adamı dergisinde yayınlanan makaleye göre eğer sarhoşluğun etkilerini vücudunuzdan silmek istiyorsanız sevgi kimyasalı oksitosin size yardımcı olabilir.

Oksitosin sosyal bağ oluşturma yada seksüel davranışlar gibi kişi davranışlarında önemli bir rol oynamakta ve daha önce alkolun etkilerini zayıflatma amacı kullanılması konusunda araştırmalara konu olmuştu.

Sidney üniversitesinden Michael Bowen bu hormonun farelerdeki etkilerini araştırırken garip birşeyi farketti. Oksitosin verilen fareler sarhoş olmuyordu. “Oksitosin verilen fareler yukarı aşağı sanki hiç alkol almamışlar gibi hareket ediyorlar, bunun yanında sadece alkol almış olanlar uyuşmuş gibi davranıyorlardı” diye belirtti Bowen.


Yukardaki videoda en solda alkolsüz, ortada alkollü, ve en sağda ise oksitosin ve alkolü birlikte almış fare bulunuyor.

Bu etki ikinci bir deneyde doğrulandı. Bu deneyde farelerin yarısına oksitosin iğnesi direk olarak beyne vuruldu ve normalin 150 bin kat fazla düzeyde oksitosin enjekte edildi. Alkol verildikten sonra bilim adamları bu farelerin motor kontrolü ve tepki sürelerini ölçtüler. Oksitosin alkolün etkisini tamamiyle durdurmuş gibi görünüyordu. Hatta insanlardaki karşılığı birbuçuk şişe şarap içmiş seviyesinde alkol alan farelerde bile hiçbir şekilde bu alkolün etkisi gözlemlenemedi.

Bu beyindeki GABA alıcılarından kaynaklanıyor olabilir. GABA alıcılarını alkol normalde etkiler ve biz alkolün etkilerini hissederiz. Bowen’in ekibi oksitosinin bu alıcıların iki bölgesini etkilediğini ve alkolün bu bölgelere ulaşmasını engellediğini buldu.

Bununla beraber etki tamamiyle sınırsız değil. Ekip bazı farelere bir şişe votkaya denk alkol verdiğinde oksitosin onları ayık tutmaya yetmedi. Çünkü yüksek dozda alkol beyin hücrelerinin bağlantı noktalarındaki yani sinapslardaki GABA alıcılarını etkilemeye başlıyor ve oksitosin buralara ulaşamıyor.

Ayılma
Oksitosinin insanlarda kullanımını öğlen yemeğinde birkaç kadeh fazla içen insanların öğleden sonra gelerek daha üretken olmasını sağlayacağı gibi bu buluşun getirdiği bununla kalmıyor. BU buluşun gerçek vaadi alkolle bağlı kullanım problemlerini gidermek. Oksitosin sarhoş olmayı engellemesinin yanında alkol kullanımını azaltıyor ve alkole karşı tolerans geliştirilmesini engelliyor.

Bu maddenin insanlarda testlerine yakında başlanılması düşünülüyor. İnsanlarda bu büyük bir molekül olduğu için kan-beyin bariyerinden büyük miktarlarda geçirilmesi zor gibi görünse de, bilim adamları bu molekülün hangi kısmının GABA alıcılarına bağlandığını bularak belki de daha küçük moleküller dizayn edecekler.

Bilimsel kaynak: PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1416900112

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *