Menu

İnsanlardaki genetik mutasyonları taklit eden yeni ilaçlar hastalıkları tedavi ederek, süper insanlar oluşturuyor

X-men_team
Steven Pete acıyı hissedemiyor. Timothy Dreyer normal bir insandan birkaç kat daha kalın kemiklere sahip. Her iki durum da genetik mutasyonlar sonucunda oluşmuş hastalıklar. Bu iki anormallik şu an X-men’de olduğu gibi bu insanlara süper güçler vermiyor. Bunun yerine onların hayatlarını çeşitli noktalarda zorlaştırmış olsa da ilaç şirketlerindeki araştırmacılar, bu ve bu gibi kişilerin DNA’larına ulaşmak için devasa rakamlar öneriyor. Eğer araştırmacılar bu mutasyonların etkilerini taklit edebilecek ilaçlar geliştirebilirlerse insanları tehdit eden diğer birkaç zorlu hastalığın tedavisini ortaya çıkarabilirler. Bu konuyla ilgili bir makale Bloomberg’de yayınlandı.

Bu ilaç şirketlerinden biri olan Amgen, Dreyer’in kalın kemik mutasyonuna bakarak ostrepoza çözüm bulabileceklerini düşündüler. Yüksek kemik yoğunluğu hastalığı olan sklerostoz’da insanlar kemik kalınlığını sınırlayan bir proteinden yoksunlar. Araştırmacılar birkaç yıl zarfında birçok antikoru deneyerek ostreopoz hastalarında bu proteini bloke ederek kemiklerini kalınlaştırmaya ve hastalığın etkilerini yok etmeye çalıştılar. Ürettikleri ilacı uzaya çıkmış farelerde (uzayda kemik yoğunluğu düşer) denediler ve oldukça etkili oldu. İlaç verilen fareler kemik yoğunluklarını tekrar geri kazandılar. Ve bu ilacın şu an insan deneylerinde final aşamasındayız.

Genentech ise acıyı hissedemeyen hastalardaki genetik bilgiyi kullanarak daha iyi ağrı kesiciler yaptı. Ağrı kesici piyasası yılda 18 milyar dolarlık bir pazar. Bazı ağrıkesiciler bağımlılık yapıcı, ve tehlikeli yan etkileri var, diğerleri ise aşırı bir ağrıyı durduracak kadar etkili değil. Bu yüzden Pete’nin genlerinin düzenlemediği sodyum kanalını durduran bir madde bulabilirlerse bu çok daha mükemmel bir ağrıkesici olacak.

Pete ve Dreyer gibi hastalar için ilaç şirketleri bu mutasyonları durduracak ilaç bulmaya çalışmıyor. Ekonomik açıdan yaklaşıyor çünkü milyonlarca insan ostreopozdan yakınıyor ancak sadece 100 insanda bunun tam tersi olan sklerostoz görülüyor. Pazar görüldüğü üzere çok küçük. Bununla beraber bu tarz genetik rahatsızlıkları olan insanlar genetik bilgileri karşılığında iyi miktarda para alarak diğer birçok insanın fayda görebilmesini umuyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *