Menu

Uyurken yan yatmak Alzheimer ve Parkinson hastalığı olasılığını azaltıyor

Sırtüstü veya yüzüstü uyuyanlar size haberimiz var.
images
Yeni bir çalışmaya göre uyurken aldığınız pozisyon nörolojik sağlığınızı büyük ölçüde etkiliyebiliyor. Bilim adamlarına göre yatay pozisyon adı verilen yanak üzerinde uyumak beynin oluşturduğu atık malzemelerin atılmasına katkı sağlıyarak Alzheimer ve Parkinson olasılığını azaltıyormuş.

Amerika’daki Stony Brook Üniversitesinde çalışan uluslararası bir bilim adamı ekibi, fare beyinlerini MRI taramaları ile inceleyerek buldular ki yan yatmak bu hayvanların glimfatik yollarını – bu sistem beynin atık kimyasallarından kurtulmasında kullanır – olumlu etkiledi.

Neuroscience dergisinde bulgularını yayınlayan bilim adamları yan yatan birçok insana oldukça olumlu gelecek. İnsanların büyük çoğunluğu yanak üzeri uyumayı tercih ediyor.

İngiltere’deki Uyku İnceleme ve Öneri merkezinin araştırmasına göre uyuyan insanların yüzde 69’u üç pozisyondan birini tercih ediyor. Fetus, kütük veya yalvarma pozisyonunu kullanıyor.

Yüzde 41lik kesim fetüs pozisyonunda uyuyor. Bacaklarını toplayıp kollarını kaldırıyorlar. Kütük uykucuları bacaklarını ve kollarını düz uzatıyor. Yalvarma pozisyonu kullananlar ise kollarını öne uzatiyorlar.

Yüzde 8lik kesim asker pozisyonunda sırt üstü kollar ve bacaklar yanlarda, yüzde 5’i ise denizyıldızı pozisyonunda yani sırt üstü ve kollar kafalarına kadar yükseltilmiş şekilde, kalan yüzde 7lik kısım ise serbest düşme pozisyonu yani midelerinin üzerinde uyuyor.

Şu an sadece farelerde glimfatik veri yolları test edilip doğrulandıysa da araştırmacılar bu durumun insanlarda da aynı olduğuna emin gibiler. Yine de yeni araştırmalarla bu gerçeğin ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Yatay uyku pozisyonu insanlar ve birçok hayvan arasında en popüler uyku pozisyonu. Vahşi yaşamda da bu böyle.

Uyku problemlerinin Alzheimer hastalığında hafıza kaybını hızlandırdığı daha önce ispatlanmış. Bu araştırma ise sadece uykunun değil uyku pozisyonunun da bu konuda önemli olduğunu ortaya koyuyor.
sleep_on_the_side
Bu konuda bulduğumuz başka bir araştırmada ise bir aşama daha ileri giderek Sol yanak üzerine yatmanın vücut için daha iyi olduğunu savunuyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *