Menu

Neden sivrisinekler bazı insanları daha çok ısırır?

sivrisinek_ayak
Eminiz bir pikniğe gittiğinizde nasıl da sivrisineklerin çevrenizdeki bazı arkadaşların üzerine uçuştuğunu farketmişsinizdir. Sivrisinekler bazı şanssızları tercih ederken, bazı insanlarsa rahat rahat hiç ısırılmadan dolaşırlar.

Bilim adamları da bu fenomeni araştırıp sebebini bulmak için tabii ki birçok çalışmalar yaptılar. Önceden yapılan çalışmalarda gösterilmişti ki sivrisinekler daha büyük insanları (daha çok karbondioksit üreten), bira içenleri ve hamile kadınları tercih ediyor. Yiyeceklerden de şüphelenilmiş ve çok çeşitli yiyeceklerle yapılan deneylerde yediklerimizin sivrisinek tercihlerini etkilemediğini göstermişlerdir.

Yeni bir araştırmayı yazan bilim adamları sonunda bu nedeni bulduklarını iddia ediyorlar.

Bu araştırmada tek yumurta ikizlerini kullanmışlar. İki tane saydam kaba yerleştirilen 20 tane dişi sivrisinek, ve ellerini soktukları bu kabda sivrisineklerin davranışlarını gözlemlemişler. İkizleri kullanma nedenleri ise sivrisineklerin tercihinin genetik mi yoksa çevresel mi olduğunu anlamakmış.

Bilim adamları saptamışlar ki ikizlerden birine ne kadar sinek saldırıyorsa öbürüne de aynı sayıda saldırıyor. Demek oluyor ki sivrisineklerin tercihi tamamen genetik diye sonuca varmışlar. Bildiğiniz gibi vücut kokularımız vücutlarımızda yaşayan bakteri ve mikroplar tarafından oluşturulur. Her insanın vücudunda hücrelerin sayısının 10 katı sayıda yabancı mikrop ve bakteri yaşar. Bu bakteri ve mikroplar vitaminlerin işlenmesinden, bazı salgıların salgılanmasına birçok işte vücudumuzda sanki taşeron işçi gibi çalışırlar.

Bilim adamları mikrop ve bakteri çeşitliliğinin tamamen tesadüfi olduğunu düşünürken bu araştırma ve başka bir dizi araştırma sonucu görmüşler ki genetik yapımız dolayısıyla her insanın vücuduna çektiği bakteri tipleri farklı. Anlaşılan o ki gelen mikrop ve bakteriler vücudun yapısına uyumluysa beğenip yerleşiyor, uyumlu değilse çekip gidiyorlar. Bu nedenle herkesin farklı bir kokusu var.
image-20150423-25558-157u5q8
Sonuç olarak, genetiğiniz vücudunuzda nasıl tipte ve hangi bakteri ve mikropları barındıracağınızı ve kokunuzu, en sonunda da sivrisineklerin sizi ısırıp ısırmayacağını belirliyor. Bu nedenle bir daha pikniğe gittiğinizde sivrisinekler size saldırınca sağı solu, yediklerinizi suçlamayın. Anne babanızdan aldığınız genleriniz sorumlu.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *