Menu

Plastik çöpten yol yapımı. Hollanda’nın en son projesi.

plastic-road_1024
VolkerWessels adındaki Hollanda inşaat şirketinin bu projesi Rotterdam şehrinde bir pilot uygulamada hayata geçirilecek. Şu an fikir konsept aşamasında olsa da şirkete göre 3 yıl içerisinde çevreyle dost yollar geliştirilebilir.

Daha önce Hollanda ile ilgili güneş panelli yollar ve 3 boyutlu yazıcı ile kendi kendini inşa eden köprü gibi haberlerimiz olmuştu.

Sürüş yüzeyinde asfalt yerine plastik kullanmanın birçok avantajı mevcut, bu şirkete göre:

  • Malzemeyi üretmek çevreye daha az zarar verir
  • Daha uzun süre dayanır
  • Daha az bakım gerektirir
  • Sıcaklıktaki daha büyük değişikliklere dayanabilir
  • Plastik malzemeyle yollar daha hızlı yapılabilir
  • Yolun içindeki boşluk ise enerji ve veri gibi kablolar için kullanılabilir

Asfalt içerisinde kullanılmış lastikler ve cam gibi yeniden kullanılmış malzemeler zaten vardır ve bu yılda 1.45 milyon ton karbon dioksit emisyonu üretir. Bu global ulaşım emisyonunun yüzde ikisine denk gelmektedir.

Yeniden dönüştürülmüş plastik yol ise başka bir yerde üretilip ihtiyaç olunan yerde monte edilebilir. Bu halk için daha az yol çalışması demek, ve ham maddenin taşınmasının çevresel etkisinin daha az olması anlamına da geliyor. Plastiğin yüzeyi süper sessiz bir sürüş yada ısıyı dağıtmak için ayarlanabilir. Bu kar yağdığında yolların buzlanmaması anlamına da geliyor.

VolkerWessels şirketinden Rolf Mars’ın Guardian gazetesine dediği üzere “Şu an bu fikir kağıt üzerinde, bir sonraki aşaması bir laboratuarda inşa etmek ve test etmek. Özellikle yağışlı ve kaygan koşullarda ne yapacağına bakmak. Pilot projeyi birlikte yapacak ortaklar arıyoruz aynı şekilde plastik endüstrisinden bize yardım edecek şirketler, üniversite ve bilim enstitülerinden de destek bekliyoruz. Rotterdam yenilikleri destekleyen bir şehir ve fikri çok sevdiler. Pilot proje üzerinde çalışmaya hazırlar.”

Rotterdam Dünya’daki en kendine yetebilir şehir olmaya çabalıyor ve çevresel olarak birçok başka projeyi de destekliyor. Yoğun yağışta suyu emen bir yeşil çatı programı mesela bunlardan biri, Ren nehrinin deltasında ekolojiyi geliştirecek bir dalga parki da bir diğeri. Bütün bu projelerin hayata geçmesini bizimle birlikte birçok insan da merakla bekliyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *