Menu

Amsterdam’da 3 boyutlu yazıcı köprü yapıyor

3Dbridge
Amsterdam’da yeni bir 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanan robot yazıcılar bir yaya köprüsünü yoktan var ediyor. MX3D 3 boyutlu teknolojileri üzerine kafa yoran ve üreten bir Hollanda şirketi. Bu sene bu şirket oldukça hırslı bir projeyi gerçekleştirecek. İnsanların üzerinde yürüyeceği bir köprüyü inşa etmek.

Bana bir köprü yap
Bildiğiniz 3 boyutlu yazıcılar plastiği yada silikon gibi eriyebilir bir malzemeyi alıp yatay bir eksen üzerinde eriterek üstüste ekleyerek tasarımları oluşturmakta kullanılır.
MX3D ise bu teknolojiyi tepesi üstü çeviriyor diyebiliriz. Yaptığı şey erimiş çeliği, kaynak makinası gibi olan ucundan püskürterek aynı şeyi yapmak. Ucu ise 6 eksenli bir kola bağlı yani her pozisyonu alabiliyor. Erimiş metal burnundan akarak çabucak katılaşıyor ve bu yazıcının düz hatlar, spiral yada başka herhangi bir şekli oluşturmasını sağlıyor.

3 boyutlu metal yazıcısı hakkında başka bilgileri aşağıdaki videodan bulabilirsiniz:

Köprüleri için iki yazıcı kullanılacak. Bu yazıcılar karşılıklı iki ayrı uçtan başlayıp, yapmış oldukları köprüyü de kendilerine destek olarak kullanacak ve ortada buluşacaklar.

Eğer başarılı bir şekilde köprüyü yapabilirse bu yazıcılar, bundan sonraki aşama ise bir gökdeleni yapacak yazıcılar tasarlamak.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *