Menu

Dronlarla (uzaktan kumandalı uçak) ağaç ekimiyle 1 milyar ağaç dikilecek. Eski nasa mühendisi bu iş için şirket kurdu.

(John D. Simmons/Charlotte Observer/MCT via Getty Images)

(John D. Simmons/Charlotte Observer/MCT via Getty Images)


Bir dron şirketi endüstriyel boyuttaki ormansızlaştırmayı endüstriyel boyutta ormanlaştırma yaparak telafi edecek.

BioCarbon Engineering şirketi dronları iyi bir amaç için, yılda bir milyar ağaç tohumu ekmek için kullanmak istiyor, ve bunu toprağa ayak basmadan yapacak.

Her yıl 26 milyar ağaç insanlar tarafından yok edilirken sadece 15 milyar ağaç dikiliyor. Eğer başarılı olursa bu girişim bu açığı büyük ölçüde kapatmanın yolu olabilir.

Dronlar elle yapıldığı zamanda yavaş ve pahalı olan ağaç dikme işlemini otomasyonla hızlandırabilir.
3044235-inline-i-1-this-drone-startup-has-an-ambitious-crazy-plan-to-plant-one-billion-trees-a-year
Eski Nasa mühendisi Lauren Fletcher’a göre “Yeni yöntemlerle bu oldukça eski problemleri ele almak bizim için önceden mümkün değildi, ancak bu yaklaşımla problemin boyutuna ulaşabiliriz.”

Dronlar toprağa önceden yeşertilmiş tohumları ateşleyecek. BioCarbon’un sistemi aslında oldukça sofistike, ve havadan kuru tohumlamadan çok daha iyi tutum sağlayabilir.

İlk olarak dronlar alanın üzerinde uçacak ve ağaç dikimi için uygun alanları saptayacaklar, ardından iki yada üç metre yüksekliğe alçalarak yeşerilmiş tohumları içeren ve hidrojelle kaplanmış kozaları toprağa ateşleyecekler.

Fletcher’a göre bu yöntem elle dikmekten çok daha iyi değil, ancak çok daha hızlı.

İki operatörün yönettiği birden fazla dron günde 36000 ağaç dikebiliyor, ve bunu normal yöntemin maliyetinin sadece yüzde 15’ine yapıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki İyilik için Dronlar yarışmasında bu sistem insanları etkiledi. Yazın sonuna kadar komple çalışan versiyonunu üretmeyi planlıyorlar.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *