Menu

Hindistanli makina mühendisi plastikten benzin yaptı.

Haydarabad’da yaşayan bir makine mühendisi kullanılmış plastikten benzin çıkartarak harikalar yarattı ve şimdi litresini 3.4 liraya satıyor. Profesör Satish Kumar, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bakanlığına kayıtlı bir şirket kurdu News18’e plastik piroliz olarak bilinen üç aşamalı bir işlemle benzin yaptığını söyledi.

Plastiğin benzine dönüşmesi.

Turning plastic into petrol.

“Bu süreç plastiği dizel, uçak yakıtı ve benzine dönüştürüyor. Yaklaşık 500 kg geri dönüştürülemez plastik 400 litre yakıt üretebiliyor. Su gerektirmeyen ve atık su bırakmayan basit bir işlem olan süreç bir vakumda gerçekleştiği için havayı da kirletmiyor ”dedi.

Profesör Satish, bugüne kadar 50 ton’luk ‘ömrünü bitirmiş’ plastiği geri benzine dönüştürdü ve şu anda şirketi 200 kg’lık plastikten günde 200 litre benzin üretiyor ve şirket yerel sektörlere satıyor. Litresini 3.4 tl’ye satıyor.

Yakıt şu an endüstriler tarafından kullanılıyor, ancak araçlarda çalışıp çalışmadığı henüz test edilmedi. Polivinil Klorür (PVC) ve Polietilen Tereftalat (PET) dışında, diğer tüm plastik türleri benzin yapmak için kullanılabiliyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum