Menu

Boeing firmasi lazerler ve nükleer patlamalarla çalışacak yeni bir jet motorunun patentini aldı

BoeingMain_1024
Geçen hafta Amerikan Patent ve Lisans ofisi Boeing’de çalışan Robert Budica, Jamez Herzberg ve Frank Chandler’in bu şirket adına yaptığı bir patent başvurusunu onayladı. Patentin içeriği ise lazer ve nükleer destekli uçak motoru.

Uçak üreten şirketler sürekli olarak yeni ve daha verimli motorlar peşindedir, ve bu lazer motoru da Boeing’de çalışan mühendisler tarafından pişirildi.

Günümüzde kullanılan yolcu uçakları genelde çoklu turbopervaneli motorlarla uçuyor. Bu motorlar bir dizi pervane ve türbin kullanarak havayı sıkıştırıp yakıtı ateşliyerek itmeyi sağlıyor.

Boeing’in yeni patentini aldığı motor ise itmeyi daha değişik bir şekilde sağlıyor. Patente göre lazer motor roket, füze ve uzay gemilerine güç vermede de kullanılabilir.

Bugün bu motor sadece patent dökümanında yaşıyor, ancak teknoloji mevcut olsa bile herhangi birinin bu motoru üretip üretmeyeceği henüz net değil.

Motor şu şekilde çalışıyor:
1. Döteryum ve Tirityum gibi radyoaktiv malzemeye yüksek güçte lazer ateşleniyor.
Boeing1
2. Lazerler radyoaktif malzemeyi buharlaştırıyor ve bir füzyon tepkimesine neden oluyor. Bu bir anlamda küçük bir termonükleer patlama.
Boeing2
3. Hidrojen ve Helyum egsoz gazları, motorun arkasından yüksek basınçla atılıyorlar, bu şekilde itme üretiliyor.
Boeing3
4. Aynı anda motorun itici haznesinin iç duvarı – uranyum 238’le kaplanmıştır – bu nükleer enerji tarafından üretilen yüksek enerjili nötronlarla tepkimeye girerek aşırı bir ısı üretiyor.
Boeing4
5. Motor bu sıcaklığı uranyum kaplanmış bu haznenin öbür yüzünden akacak bir soğutucu ile durduruyor.
Boeing5
6. Bu ısı ile enerji dolmuş soğutucu ise jeneratör içeren bir türbin’den geçirilerek elektrik üretiyor. Bu elektrik de motorun lazerlerine güç sağlıyor.
Boeing1
7. Motor radyoaktif malzeme dışında hiçbir başka yakıta ihtiyaç duymuyor.
Boeing1
İşte bu da Boeing’in almış olduğu patent:
Patent

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *