Menu

25 yaşındaki bu hanım bakterilerle savaşta antibiyotikler yerine daha etkili bir başka silah geliştirdi

shulam_web_1024
İlaçlara karşı dirençli bakteriler çok büyük bir problem. Hatta bunu gören Birleşmiş Milletler bu problemi Global bir Tehdit olarak açıklamış. Antibiyotiğe dirençli bakteriler günümüzde yılda yaklaşık 700000 insanın ölümüne neden oluyor, ancak hesaplamalara göre 2050 yılında bu rakam 10 milyona çıkacak.

Melbourne Üniversitesinde PhD öğrencisi olan 25 yaşındaki Shu Lam ise bu süper-bakteri böceklere karşı çok etkili yıldız şeklinde bir polimer geliştirmiş. Şu an bu polimer 6 tane süper-bakteri karşısında denenmiş ve tümünde sonuçlar başarılı.

Telegraph gazetesine verdiği açıklamada söylediğine göre bu polimer bakterilere yapışıyor ve bu bakteride strese neden oluyor. Bakteri o kadar strese giriyor ki yazık kendini öldürüyormuş.

Neyse bu ölümcül bakteriye acımayı bir tarafa bırakacak olursak, şu an oldukça yeni bir keşif olduğu için halen deney aşamasında olan bu polimer, bakterileri öldürdükten sonra yeni nesilde gelişen bakteriler bağışıklık da geliştiremiyormuş.

Günümüzde bakteriler karşısında kullanılan en aktif silah olan antibiyotikler bakterileri zehirleyerek öldürüyor. Bakteriler yanında sağlıklı hücreleri de etkileyen bu ilaçlarla karşılaştırıldığında Shu Lam’ın geliştirdiği polimerler sağlıklı hücreye hiç zarar da vermiyormuş.

Aşağıda yeşil polimerler kırmızı ile görüntülenen bakterilere sarılmışlar ve öldürmekle meşguller.
57d7b2081300002a0039b9da

Uzun lafın kısası şu an oldukça erken aşamadaki bu polimerler bugünkü testlere göre daha efektif ve daha seçici şekilde sadece kötü bakterileri öldürüyor. Gerisini bakteriler düşünsün.

Yorumlar

yorum