Menu

Gözleri kullanmadan bir görüntüyü doğrudan beyne yansıtmak

Hasar görmüş bir gözün, beynin ilgili nöronlarını direkt olarak uyaran bir pencereyle değiştirildiğini düşünün. Milyonlarca ayrı nörondan okunulan bilgiyi binlercesine göndererek bir insanın görmesini sağlayabildiğinizi.

DARPA 21.6 milyon dolarlık bir desteği Berkeley Üniversitesine (UCB) -ki bu insanların görme yeteneğini tamir etmek için çalışan altı farklı kuruluştan biridir- bu nedenle tahsis etmiş.

Ancak bu kuruluştaki araştırmacılar kendilerince daha basit bir hedef seçmişler kendilerine. Şu an için amaçladıkları basit bazı canlıların beyinlerini okumak ve bu beyinlere bilgi gönderebilmek. Bu hedefe ulaşmak içinse saydam olan zebra balığı larvalarını ve kafataslarında şeffaf bir pencere açılan fareleri kullanmışlar.

Kim bilir, belki de yakında görme yeteneğinde başarı kazandıktan sonra duyma, dokunma gibi diğer becerileri de ilgili organları devre dışı bırakıp direkt olarak beyne göndereceğiz. Ardından Robocop gibi biyonik vücutlara yerleştirilen beyin belki de bizi hayatta tutacak.

Daha sonra ne olur bilinmez. Ancak insan ister istemez beyin yerine bir bilgisayara yerleştirseler beni daha verimli olurdum diye düşünmeden edemiyor. Bilgisayarlar ve bağlantılı robotlar uykuya ihtiyaç duymaz, uzayda da hayatta kalabilir ve evrenin Dünya’mız dışındaki kısmına daha kolay uyum sağlayacaktır.

Haberin orjinali

Yorumlar

yorum