Menu

Elma sirkesi detoksu: Gerçekten işe yarıyor mu?


Faydaları Dozaj Araştırması Yan etkiler
Şimdiye kadar, elma sirkesini yalnızca salata sosu için gibi düşünebilirdiniz. Halbuki dünyada bu sos damak tadının yanında tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır. Hatta çoğu, onu elma sirkesi detoksunun merkezi bileşeni olarak kullanıyor. Fikir şu: Çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesinin içinde bağırsak ve enzimler için, vitaminler, mineraller ve de iyi bakteriler bulunur. Elma sirkesinin tortulu olması normaldir ve makbuldür.

Detoksifikasyon, diyet veya diğer faydalar için elma sirkesi kullanımı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Bazıları bunun tıbbın atası olduğunu iddia ediyor, Hipokrat elma sirkesiyle sağlık kalitesini M.Ö. 400 yılında geliştirmişti. Daha yakınlarda, Bragg elma sirkesi üreticileri 1912’den bu yana sağlık avantajlarını öne sürüyor.

FAYDALARI

Elma sirkesi detoksunun faydaları nelerdir?
Bir elma sirkesi detoksundan elde edebileceğiniz varsayılan faydalar hem iç hem de dış kaynaklıdır:

 • vücuda iyi bir enzim dozu verir
 • artan potasyum alımı
 • sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek
 • kilo kontrolü ile yardımcı olma
 • vücutta pH dengesinin yükseltilmesi
 • sağlıklı sindirim yardımcısı
 • bağırsak ve bağışıklık fonksiyonu için iyi bakterilerin eklenmesi
 • vücuttan “çamur toksinleri” nin çıkarılmasına yardımcı oluyor
 • cildi rahatlatıcıdır ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur
 • harici olarak kullanıldığında akneye faydalıdır
 • Elma sirkesinin iştahsızlığı azaltmaya ve hatta yağ yakmaya yardımcı olduğunu duyabilirsiniz. Günlük rutine elma sirkesi eklenmesinin tip 2 diyabet ve yüksek kolestrole de yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar da vardır.

DOZAJ

Elma sirkesi detoksu nasıl yapılır
Temel “sağlıklı içecek” tarifi şöyledir:

1 – 2 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi
8 ons saflaştırılmış veya damıtılmış su
1 ila 2 çorba kaşığı tatlandırıcı (organik bal, akçaağaç şurubu veya 4 damla Stevia)
Bu temel içki üzerinde birçok varyasyon var. Bazıları limon suyu eklemeyi içerir. Diğerleri bir çimdik cayenne biberi ekleyin der. Bir elma sirkesi detoksuyla, bu içeceği belirli bir süre (birkaç gün ila bir ay veya daha fazla) düzenli olarak tüketmeniz gerekir. Birçok kişi bunu her gün üç kez tüketmeyi tercih eder: uyanır uyanmaz, kahvaltı ile öğlen yemeği arasında ve öğlen yemeği ile akşam yemeği arasında.

ARAŞTIRMA

Elma sirkesi detoksunu destekleyen herhangi bir araştırma var mı?
Detoks diyetinin bir parçası olarak elma sirkesi ile ilgili resmi bir araştırma yok. Çevrimiçi olarak bulacağınız bilgilerin çoğu tamamen anekdottur ve dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

Bu, sirkenin sağlık özelliklerinin incelenmediğini söylemek anlamına gelmez. Örneğin, sirke ve tip 2 diyabet üzerindeki etkisi ile ilgili artan bir araştırma grubu var. Bir küçük çalışmada, bu maddeyi tüketen 12 diyabetik kişide hem kan glikozu hem de insülini düşürdü. Sadece bu değil, yemek yedikten sonra kişilerin doygunluğu arttı.

Kilo kaybına gelince, sirkenin güçlerini destekleyen birkaç çalışma vardır. Japonya’dan bir tanesi günlük ACV içilen sıçanların kontrol grubundaki sıçanlara göre daha fazla vücut ağırlığı ve yağ kütlesi kaybettiğini ortaya koydu. ACV’yi tüketen gruptaki sıçanlar için bel çevresi ve trigliserid düzeyleri de önemli ölçüde düşmüştür.

Bir başka çalışmada, elma sirkesi hiperlipidemi veya yüksek kan yağlı 19 kişide LDL, trigliserit ve kolesterol düzeylerini düşürdü. Sonuçlar, düzenli olarak tüketilen ACV’nin, bu komplikasyonu ve diğer kalp sorunlarını geliştirme riski yüksek kişilerde aterosklerozu önlemenin iyi bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, bu çalışmalar ya hayvanlar üzerinde ya da çok küçük örnekleme gruplarında gerçekleştirildi. İnsanlar üzerinde daha büyük ölçekli çalışmalara hala ihtiyaç duyulmaktadır.

YAN ETKİLER

Bu detoksu denemeden önce ne bilmek gerekir?
Çok miktarda sirkeye başlamadan önce su ile inceltildiğinden emin olun. Saf elma sirkesi asidiktir ve diş minesini aşındırabilir, hatta ağız ve boğazınızı yakabilir. Detoks yapmayı seçerseniz, sirkeyi içtikten sonra ağzınızı su ile durulayın. Hatta bir pipetle içmek isteyebilirsiniz. Günde sadece bir bardak bile dişlerinizi olumsuz etkilemek için yeterli olabilir.

Elma sirkesi aldığınız farklı ilaçlar veya takviyelerle etkileşime girebilir. Diüretikseniz veya insülin kullanıyorsanız özellikle düşük potasyum düzeylerine katkıda bulunabilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız, elma sirkesini düzenli olarak tüketmeyi planlıyorsanız veya bir elma sirkesi detoksu denemeyi planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Yorumlar

yorum