Menu

IBM firmasının ürettiği güneş toplayıcısı güneş enerjisini 2000 kat yükseltiyor.

IBM ‘de bir grup araştırmacı Yüksek Konsantrasyonlu Fotovoltaik Termal sistem geliştirdiler ve şu anki haliyle bu sistem güneşten 2000 kat daha fazla enerji toplayabiliyor. Hatta bu bilim adamları 5000 kata kadar çıkabileceklerini söylüyorlar. Bu korkunç bir rakam.

Güneş ışığını hapsetme işlemi su oluşturuyor ve filtre edilmiş içme suyu üretmede yada klima soğutmalarında kullanılabilir. Bilim adamları HCPVT sisteminin Dünya’nın her yerindeki insan topluluklarına sürdürülebilir enerji ve tatlı su sağlayabileceğini düşünüyorlar.

Her bir 1cmx1cm çip güneşli bir yerde 8 saatlik gün boyunca 200-250 watt arasında enerji dönüştürüyor. HCPVT sistemi bir binayı ısıtmak yerine 90 dereceye kadar ısıtılan su buharlaşıp dağıtılacağı bir boru sisteminden geçiriliyor. Böyle bir sistem bir metrekarelik alanda 30-40 litrelik içme suyunu ve saatte 2 kw enerji sağlayarak üretiyor. Büyük bir kurulum küçük bir kasabanın su ihtiyacını komple sağlayabilir.
solar1-272x300
Isı yüzlerce ufak fotovoltaik güneş hücreleri tarafından absorbe ediliyor. Bunlar enerjiyi topluyor ve bir taraftan da mikrokanallar ile dağıtılan su ile soğutuluyor. Bu nedenle güvenli olarak çok büyük miktarda güneş enerjisini toplayabiliyor.

Greenpeace örgütüne göre bu teknoloji en büyük üçüncü doğal enerji sağlama metodu. 2009 yılında güneş enerjisinin minimumm bir alanla Dünya’nın enerji ihtiyacını sağlayabileceği açıklanmıştı. Greenpeace’e göre Sahra çölünün yüzde 2si tüm Dünya’nın enerji ihtiyacını sağlayabiliyor.

Günümüzdeki güneş toplayıcıları ile ilgili bir ortak problem hepsinin az bir miktarda enerji alabilmesi. Ayrıca oluşan yararlı ısı da ziyan oluyor. Bu teknoloji bu problemi ortadan kaldırıyor.

Bu proje İsviçre Teknoloji ve İnnovasyon komisyonu tarafından fonlanıyor. Üç yıllık 2.4 milyon dolarlık bir parayla bu teknolojiyi destekliyorlar. Prototipler geliştirildi ve test ediliyor.

Aşağıdaki videoda IBM’in araştırmacı bilim adamı Bruno Michel bu proje hakkında kısa bir açıklama yapıyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *