Menu

Sağlık için bizden bir tavsiye: Zencefil çayınızı kendiniz yapın

Bir bardak limonlu zencefil çayı


Ev yapımı zencefil çayı vücudunuz ve ruhunuz için hoş bir içecektir. Bu yazıda zencefil çayının sağlığa olan faydalarını ve zencefil çayını evde hızlı ve kolay bir şekilde nasıl yapabileceğinizi paylaşıyoruz.

Zencefil (Zingiber officinale Roscoe), güçlü, baharatlı lezzeti ve geniş tıbbi kullanım yelpazesiyle dünya çapında ün salmış köklerdendir. Zencefil geleneksel Çin tıbbında, Ayurveda tıbbında ve ötesinde sayısız şifa özellikleri için kullanılmıştır. Zencefil ayrıca, Japonya’da suşi ile servis edilen oldukça eski bir yemek geleneğine sahiptir.

Ancak Batı’da iyi bir sindirim yardımcısı olarak ve bulantı yaşayan denizcilere ve hamilelerin sabah bulantılarına karşı bir bulantı önleyici panzehir olarak yaygın şekilde bilinmektedir. Ancak zencefilin en iyi yanı lezzetli olmasıdır! Parlak, baharatlı, keskin, hepsi bu sevimli kökü tanımlayabilen kelimelerdir ve hepsi gıdalarınıza lezzet katar.

Zencefil çayının sağlık yararları nelerdir?

Zencefil yemenin düzinelerce sağlık faydası vardır. Bunların bir Listesi:

 1. Zencefil, sindirim sularını artırarak iştahı uyarır. Yemekten önce taze zencefil yiyin (veya suyunu için)

 2. Zencefil, vücutta gerekli besin maddelerinin emilimini ve asimilasyonunu artırmaya yardımcı olur.

 3. Sinüsleri temizlemeye yardımcı olur.

 4. Hava, deniz ya da kara yolculuklarında yol tutmasına karşı yardımcı olur.

 5. Zencefil, gazın azaltılmasına yardımcı olur.

 6. Zencefil adet krampları için doğal bir çaredir

 7. Zencefil kuzeni Zerdeçal ile birlikte, çok güçlü bir anti-inflamatuardır ve topikal ve iç kullanıldığında eklem ağrılarını rahatlatabilir. Zencefilin, şişlik indirmede reçeteli ilaçlar kadar etkili olması hakkında daha fazla bilgi edinin.

 8. Sizi ısıtır: dilerseniz yemek olarak yeyin ya da çay olarak yudumlayın ya da topikal olarak kullanın, zencefil sizi ısıtmaya yardımcı olur. Akupunkturcu bir arkadaşım soğuk kış aylarında ayağını yıkadığı suya zencefil koyuyor ve doğal olarak grip ile savaşmaya yardımcı oluyor.

Zencefinin tadını çıkarmanın en kolay yolu tartışmasız zencefil çayıdır. Zencefil çayı sıcaktan veya soğuk ortamlarda içilebilir. Kış gecelerinde sizi ısıtır, garip bir şekilde yazın sıcağında ise sizi serinletecektir. Piyasaya lezzet çeşitleri sunan bir sürü çay markası var, ancak taze demlenmiş zencefil çayının tadı ile karşılaştırabilecek hiçbir şey yok.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Evde Zencefilli Çay Nasıl Yapılır

 1. Sert, sağlam ve temiz, bir zencefil kökü seçin. Solgun, yumuşak veya küflü olmamalıdır.

 2. Cildi kullanabilir, ancak kullanmadan önce bir defa fırçalayın; Soymak isterseniz, zencefil soymanın en iyi yolu bir kaşığın arkasıyladır. Cidden mi! Dene!

 3. Zencefili iyice inceltin; Bir bardak çay için yaklaşık 2.5 santimetre zencefil kullanın ve istenilen çay miktarına bağlı olarak daha fazla kullanın.

 4. İstenilen miktarda suyu kaynatın.

 5. Demlikteki Zencefinin üzerine kaynar suyu dökün. Ardından kapağını kapatın ve 10 dakika kadar bekletin.

 6. Biraz kafein ve antioksidan güç eklemek için yeşil çay veya siyah çay poşeti ekleyin.

 7. Bal ekleyin ve lezzet için bir dilim limon koyun. Yetişkin içkisine çevirmek için biraz burbon da ekleyebilirsiniz.

 8. Hemen tadını çıkarın veya soğumaya bırakın ve daha sonra buz üzerinde servis yapın. Buzdolabında birkaç gün durur.

Biz burada okuduk.

Yorumlar

yorum