Menu

Bilim adamları hangi ayrılığın en çok acı verdiğini buldu.


Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinde yayınladıkları makalelerine göre, Cornell Üniversitesindeki bilim adamları hangi tip ayrılığın en çok acı verdiğini buldu.

Bu araştırmaya göre en çok acı veren ayrılık sevgilimizin bizi başka biri için terketmesi imiş arkadaşlar. Bunun psikoloji dilindeki adı “karşılaştırmalı reddediş”. Karşılaştırmasız reddedişe oranla çok daha fazla acı veren bu ayrılık terkedilen kişinin kendisini dışarda kalmış gibi hissettirip aidiyat hissini yok ediyormuş.

Buraya kadar birşey yok, üç aşağı beş yukarı mantık yürüterek de bu sonuca varabilirdik öyle değil mi? Burada ilginç olan şey başlıyor ki bu da bilim adamlarının bu sonuca varmak için yaptığı deney. 600 kişi seçmişler öncelikle. Bilim adamları ile çalışan iki kadınla bu deneyden haberi olmayan bir erkek. Kadınlardan birine bir bulmaca vermişler, ve kadının kendisine diğer kadın ve erkek arasında bir çalışma ortağı seçmesini istemişler. Ardından kadın erkeği seçmek yerine diğer kadını seçince erkeğin neler hissettiğini sorgulamışlar.

Bunun yanında daha büyük bir grupta ise ayrılık yaşamış insanlarla mülakat yaparak onların kendilerini nasıl hissettiğini sorgulamışlar.

Araştırmacıların diğer bir gözlemine göre terkedilen insanlar bunun sebebini sorgulamış, ve bir açıklama getiremeyince kendilerine en çok acı verecek alternatifin üzerinde kilitlenmişler. Ve hemen başka biri yüzünden terkedildiklerini varsaymışlar.

Araştırmacılar bu araştırmanın sonucunda terkeden insana da bazı tavsiyelerde bulunmuşlar. Yani başka biri yüzünden terk etmiyorsanız bunu çok net bir şekilde belirtin iyice açıklayın demişler. Yok başka biri varsa da bu insanla karşılaştırma yapmayın demişler.

Yorumlar

yorum