Menu

Şifrenizi yutmaya ne dersiniz? Motorola’nın üzerinde çalıştığı yeni buluş bir hapla sizi şifrenin kendisine dönüştürüyor…

Elektronik cihazlarınızı korumak için hatırlamakta zorlandığınız uzun ve karmaşık şifrelerinizi unutun. Bunlar hackerlar tarafından kırılabilir yada sizin tarafınızdan unutulabilir. Motorola’nın yutulabilir “kimlik doğrulama vitamin” hapından bir tane ağzınıza atın ve şifre siz olun.

Yutulabilir elektronik hapın arkasındaki fikir insanları yaşayan, ve nefes alan birer insan şifre haline getirmek. Mide asitinizde ıslandıktan sonra hap aktif hale geçiyor ve 18-bitlik EKG gibi bir sinyali içinizden yayınlamaya başlıyor. Bu yutulabilir mikro-bilgisayar’ın sessiz sinyali otomatik olarak akıllı telefon ve diğer elektronik cihazlarınızı açabilir. Şifrenizse bu hap sizin içinizde olduğu sürece geçerli olacak.

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın araştırma projeleri ajansının eski direktörü olan Regina Dugan’a göre, bu hap yutulduktan sonra insanları bir nevi Cyborg’a dönüştürüyor. “Pili yuttuktan sonra kollarım kablolar gibi ve ellerimse soketler gibi çalışıyor. Telefonuma, bilgisayarıma, kapıma yada arabama dokunduğum zaman kimliğim otomatik olarak doğrulanıyor. Bu benim ilk süper gücüm, bunu istiyorum.”

Yutulabilir teknoloji konusunda lider olan firma Proteus Digital Health tarafından geliştirilen bu hap henüz satışa sunulmadı. Ancak FDA onayını alabildi. FDA bir hapın yada ilacın tıbbi olarak sağlıklı olup olmadığını gösteren Amerikan kurumu. Günde 30 hapa kadar alabiliyorsunuz hatta.

Kaç paraya satılacak? Reçete gerektirecek mi? Tuvalette dışarı atıldıktan sonra da sinyal vermeye devam edecek mi? gibi sorular hala cevabını bekliyor.

Bilim adamlarına göre bunun gibi yutulabilir vericiler her geçen gün daha sıklıkla hayatımıza girecek. Ecza devi Otsuka ve Novartis şirketleri Proteus ile biraraya gelip ilaçları bazı yutulabilir alıcılarla donatarak hastaların vücutlarının bu ilaçlara tepkilerini yayınlamaları için projeye başladılar bile. Vücut ısısı, nabız ve diğer verileri toplayıp yayınlıyacaklar.

Motorola’nın bu hapına yakından baktık. İşte video:

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *