Menu

Blok-zincir (Blockchain): En basit açıklaması


Eminiz Bitcoin’i duymuşsunuzdur. Blok-zincir de Bitcoin’in arkasındaki teknolojidir.

Birçok kişi blok-zincirin Bitcoin’in arkasındaki teknoloji olduğunu biliyor ancak blok zincirinin kullanımı dijital para birimlerinin çok ötesine geçeceğe benziyor.

Kullanıcıları arasında Bill Gates ve Richard Branson’ı içeriyor ve bankalar ve sigortacılar bunu nasıl kullanacaklarını ilk öğrenen olabilmek için birbirlerine düşüyorlar.

Peki tam olarak blok-zincir nedir ve Wall Street ve Silikon Vadisi neden bu kadar heyecanlı?

Blok zincir nedir?

Halen çoğu insan, işlem yapmak için banka gibi güvenilir bir arabulucu kullanıyor. Ancak blok zincir tüketicilerin ve tedarikçilerin üçüncü taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak doğrudan birbirlerine bağlanmalarına ve mal ve para değişim işlemlerini yapmalarına olanak tanır.

Blok-zincir, kambiyo paylaşımını güvenli hale getirmek için kriptografi kullanarak, yapılan tüm işlemleri herkesin görebileceği ve merkezi olmayan bir veritabanında yahut bir “dijital defterde” tutar. Bu, bir ağ üzerinde onaylanıp kaydedilebilmesi için bir değişimin tüm bilgisayarlar tarafından onaylanmasını gerektiren bir bilgisayar zinciridir.

Pratikte bu nasıl işliyor?

Bitcoin durumunda, blok zincir dijital para biriminin her işleminin ayrıntılarını depolar ve teknoloji aynı Bitcoin’in birden fazla harcanmasını durdurur.

Neden bu kadar devrimci?

Teknoloji para, mal ve mülk de dahil olmak üzere değer içeren neredeyse her tür işlem için çalışabilir. Potansiyel kullanımları neredeyse sınırsızdır: Vergilerin toplanmasından göçmenlerin bankacılığın zor olduğu ülkelerde ailelere para göndermesine olanak tanır.

Blockchain, dolandırıcılığı azaltmaya da yardımcı olabilir, çünkü her işlem kaydedilecek ve herkes tarafından görülebilecek şekilde bir dijital deftere dağıtılacaktır.

Kim kullanıyor?

Teorik olarak, eğer blok-zincirinin ana hatları oluşursa, internet erişimi olan herkes onu ticaret yapmak için kullanabilir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Gündem Konseyi tarafından yapılan bir ankete göre, şu anda yalnızca küresel GSYİH’nın çok küçük bir kısmı (yaklaşık% 0,025 veya 20 milyar dolar) blok zincirinde tutuluyor.

Fakat Forum’un araştırması, önümüzdeki on yılda bunun artacağını öne sürüyor çünkü bankalar, sigortacılar ve teknoloji firmaları bu teknolojiyi yerleşimleri hızlandırmanın ve maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak görüyorlar.

Blok zincirini uyarlama yarışında bulunan şirketler UBS, Microsoft, IBM ve PwC’yi içeriyor. Kanada Bankası da bu teknoloji ile deney yapıyor.

Mali teknoloji danışmanı Aite’den bir rapor, bankaların geçen yıl blok zincir üzerinde 75 milyon dolar harcadıklarını tahmin ediyor. Ve Silikon Vadisi risk sermayedarları da bunu sıraya koyuyorlar.

Yorumlar

yorum