Menu

Samsung’dan Dünyanın en büyük 2.5 inçlik USB sabit sürücüsü (hard disk). 16 terrabyte SSD.

samsung-group-debuts-worlds-highest-capacty-hard-drive-16tb-ssd-featuring-3-550x300
Kaliforniya’daki hafıza sempozyumunda Samsung firması sabit disklerinden PM1633a modelini tanıttı. Aslında mükemmel bir şey için oldukça kötü bir isim. Dünyanın en büyük 2.5 inçlik sabit diski. 16 tb kapasitesi olan bu disk bir Katı Durum Sürücüsü (Solid state drive). Yani içerisinde dönen manyetik bant bulunmuyor. 256 GB NAND flash belleklerini kullanıyor. Bu yeni flaş bellek aynı alana daha fazla kapasite depolayabilmek için anahtar bir teknoloji içeriyor. Dikey olarak transistörleri üstüste ekleyerek bu kapasiteyi sağlıyor.

İnternette insanlar bu diske hard disk denilebilip denilemiyeceğini tartışıyorlar. Bildiğiniz gibi disk eski teknoloji hard disklerde ortada yuvarlak dönen manyetik ortama verilmiş isimdi. Ancak bu sürücünün ortasında dönen disk yok, bu nedenle disk demenin doğru olmadığını söylüyorlar.

Fiyatı henüz açıklanmadı ancak pahalı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tahmini fiyatı 8000 dolar mertebesinde olacakmış. İlk olarak kurumsal müşterilere sunucularında kullanmaları için satılacakmış. Samsung aslında bir sunucu tasarımında bu disklerden 48 tanesini kullanarak 768 TB sabit disk yaratmayı planlıyor. Samsung buna JBOF (just a bunch of flash = sadece bir flash bellek topluluğu) adını vermiş.

16 TB içerisine 3 milyon yüksek kalite mp3, 4000 film, 5 milyon sayısal resim, sığıyor. Ayrıca iphone’un en düşük modelinden 1000 kat daha fazla kapasitesi var.

Karşılaştırmak için aşağıda da IBM firmasının 1956 yılındaki hard diski var. Toplam kapasitesi 5 mb. Yani bu haberin konusu olan sabit sürücü bu resimdeki forkliftle çalışan hard diskten 3 milyon 200 bin kat daha büyük kapasiteye sahip.
hdd

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *