Menu

Mariana Çukurundaki 11km derinlikte suda yaşayan 14 Cehennem Yaratığı

Pasifik okyanusunda yerleşen Mariana Çukuru dünya üzerindeki en derin deniz bölgesidir. Uzunluğu 2000 km kadar derinliği ise 11kmdir. 11km öyle bir derinliktir ki Dünyanın en yüksek dağı olan Everest dağını içerisine yerleştirseniz 3km kısa kalır. Böyle bir derinlikte yaşayan canlılar tabii ki üzerlerindeki binlerce ton suyun basıncına dayanacak kadar güçlü, ve zerre kadar ışığın ulaşmadığı bu derinlikte yollarını bulacak yeteneklere sahiptir.

 1. Goblin köpekbalığı
  goblin-ps
  2.5m ile 4m arasında bir uzunlukta olabilen bu korkunç yaratık, ilk olarak 1898 yılında keşfedilmiştir. Erkekleri 250 kiloya kadar çıkabilir.

 2. Balta Balığı
  hatchetfish-PS
  Kendi ışığını özel organları yardımıyla üretebilen balta balığı 600 m ile 2 km arasındaki derinliklerde bulunur. Bu nedenle oldukça hassas gözleri mevcuttur.

3.Futbol(Amerikan futbolu) Balığı
footballfish-ps
Amerikan futbolu topuna benzeyen bu balık ağzının önündeki ampulü kendisine yem çekmek için tuzak kurmak amacıyla kullanır.

4.Fırfırlı köpekbalığı
frilledshark-ps
25lik sıralar halinde dizilmiş 300 adet dişi olan bu tarihöncesi dönemden günümüze kalmış yaratığın hamileliği tamı tamına 3.5 yıl sürmektedir. Bu hamilelik süresi olarak tüm hayvanlar arasında bir rekordur.

5.Dumbo ahtapot
dumboocopus-ps
3 km ile 3.5 km arasında yaşayan bu ahtapot kurt ve diğer deniz tabanı sürüngenleri ile beslenir.
dumbo-octupos-1-ps
Mariana çukurunda yaşayan keşfedilmiş hayvanların içerisinde en şeker olanıdır.

 1. Yelpaze yüzgeçli deniz şeytanı
  fanfindevil-ps
  Erkekleri yaklaşık 1.5 cm olan bu türde dişilerse 20 cmye kadar büyüyebilir. Çiftleşmede erkekleri iç güveysinden pek bir hallice olurlar. Çünkü erkek dişiye bir parazit gibi bağlanarak kan dolaşımını paylaşır.

 2. Dragon balığı
  dragon-fish-ps
  Dragon balığı eş yada av bulmak için çenesine bağlı olan ve kendinden ışık veren çatalı kullanır. Yuttuğu avı ise zifiri karanlıktaki midesinde dışardan gizlenmektedir.

 3. Teleskop ahtapot
  telescope-octopus-PS
  Dönen göz küreleri ile inanılmaz bir görüş kapasitesi olan bu ahtapot tamamen şeffaftır.

 4. Bidongöz
  barreleye-ps
  600 m civarinda yaşayan bu balıksa gözlerinde yeşil ışık filtresi bulundurmakta ve bu filtre sayesinde bu derinliğe gelen çok eser miktardaki ışığı avlanma amaçlı kullanabilmektedir.

 5. Engerek balığı
  viperfish-PS
  1.5 km derinlikte yaşayan engerek balığının dişleri o kadar uzundur ki üst çenesinden kıvrılıp gözüne kadar ulaşır. Oldukça hızlı yüzen bu balıklar bu dişleri ile avlarını mızraklarlar.

 6. Pençediş
  fangtooth-ps
  Okyanustaki en uzun dişlere sahip bu balık eğer biraz az derinliğe yükselirse ton balığına yem olmaktan kurtulamaz. Çünkü korkunç görüntüsüne bakmayarak sadece 20 cm büyüklüğüne erişebilir.

 7. Hirondellea
  hirondellea-gigas-PS
  Derin diplere ulaşan bitki ve ağaç tortularıyla beslenen bu yaratık 9km ve daha derin yerlerde yaşar. Ayriyeten midelerinde ürettikleri özel enzimler sayesinde diğer balıkların çöp diye nitelendirdiği ve tenezzül etmediği maddeleri yiyebilirler.

 8. Ping-pong ağaç süngeri
  ping-pong-tree-sponge-PS
  2.5 km civarında derinlikte yaşayan bu sünger etoburdur. 50 cm uzunluğuna erişebilir. Görünüşte korkunç gelmeyebilir ancak vucutlarındaki ince tüyler sayesinde gelip geçen minik yaratıkları yakalarlar. Ardından süngerdeki hücreler yaratığı yavaşça sindirir.

 9. Enypniastes
  enypniastes-ps
  Enypniastes 4.5 km civarında bir derinlikte yaşayan bir tür deniz hıyarıdır. Kırmızı bölge ağzı onun etrafındaki dokunaçlarsa deniz çamurunu araştırarak hayal gücüne pek de gerek bırakmayacak şekilde mideye indirir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *