Menu

Bebekken köpekler ve çiftlik hayvanları ile haşırneşir olan çocuklar daha az astım hastası oluyor.

demir_and_figaro
Yeni bir araştırmaya göre sık görülen ebeveyn korkusunun tam tersine, köpekler ve diğer çiftlik hayvanları ile haşırneşir olmak çocukların astım gelişimini azaltıyormuş.

Araştırma bir çiftlikte büyümenin etkilerini araştıran önceki bir araştırmadan sonuçlarını ödünç almış.

Ardından İsveçli bu araştırmacılar 2001 ile 2010 yılları arasında İsveç’te doğan 1 milyondan fazla çocuğun verilerini incelemişler. Bu dönemde İsveç’de ev hayvanlarını kaydettirmek devlet tarafından zorunlu kılınmıştı.

Araştırmacıların bulgusuna göre hayatının ilk yılını köpeklerle birarada geçirmiş olan 6 yaşındaki bebelerde astım yüzde 15 daha az görülüyor. Çiftlik hayvanları ise bu riski yüzde 52 azaltıyor.

Bulgular ebeveynlerde astım problemi olsa bile doğruluyor.

Bu araştırma hijyen hipotezini doğruluyor. Hijyen hipotezine göre çocuklar tamamen steril edilmiş ve temiz ortamlarda büyüdükleri zaman çok daha kolay allerji geliştiriyorlar.

Hayvanların insanların bağışıklık sistemini nasıl desteklediği tam olarak anlaşılamasa da bilim adamları hayvanların çocuğun mide ve bağırsağındaki bakteri florasını ve mikrobiyomu değiştirerek daha sağlam ve sağlıklı olmalarını sağladığını düşünüyor.

Bununla beraber halihazırda kedi ve köpeklere alerjisi olan çocuklar onlardan uzak durmaya devam etmeli. Bu araştırma ve bulguları 2 Kasım’da Jama Pediatrics dergisinde yayınlandı.

İsveç’de ulusal veri tabanı araştırmacılara açık, ve doğumdan itibaren bir bebeğin her doktor ziyaretinin tüm detayları bu veritabanına kaydediliyor. Bu veri tabanı ile bu tarz araştırmalar oldukça kolaylaşıyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *