Menu

Güneş enerjisini bugünün enerji kaynağı yapan 6 sebep.

 1. Güneş enerjisi kullanarak Dünya’nın tüm enerji ihtiyacını karşılamak için güneş panellerine gereken alan:
  Fullneed2
  Yakın zamanda yayınlanan bir tez bu sorunun yanıtını araştırıyordu. Resimdeki haritadaki en büyük kare büyüklüğünde döşenecek güneş paneli tüm Dünya’nın enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Ortanca kare Türkiye dahil olmak üzre tüm Avrupa’yı en küçük kare ise Almanya’nın enerji ihtiyacını karşılıyor. Düşündüğünüz gibi değilmiş, değil mi?
 2. Tesla model S
  01-2012-tesla-model-s-fd-1347336745
  Ne yaparsak yapalım, arabamızı kullanmak için benzine bağlıyız. Öyle mi? Hayır, yanlış, Yukarda resmini gördüğünüz araba Tesla. Tamamen elektrikle çalışıyor. Bataryası tam doluyken 500 km yol gidiyor, bataryasını doldurmak için 1.5 saatte sarj oluyor.
  2013-tesla-model-s-cockpit
  Hem dizayn olarak hem kalite olarak IPHONE’un cep telefonlarında yaptığı devrimi gerçekleştiren bu araba, yakın zamanda tüm teknik dökümanlarını internette ilgililere açarak elektrikli arabasını geliştirmek isteyen girişimcilere ve mucitlere de destek olmuştur.
 3. Güneş enerjisinin çevreye etkisi
  TETRRF-00033748-001
  Güneş enerjisi çevreye en az zararı veren enerji üretim şeklidir. HES kurulduğunda dereler kurur, vadileri su basar. Baraj yapıldığında Zeugma gibi eski eserler, yada doğduğumuz büyüdüğümüz yerler baraj suları altında kalır. Termik santral bacalarıyla havayı kirletir. Ancak güneş enerjisinin çevreye etkisiyle ilgili sadece çok büyük güneş paneli istasyonlarının bazı kuş türlerine zarar verdiği dışında bir çevreye zararına rastlanmamıştır.
 4. Kendi evinizde yapabilirsiniz
  diy-solar-panel-fig6-sr
  Güneş enerjisinden elektrik üretmek için gereken teknoloji son yıllarda oldukça ucuzlamıştır. Çin’de silikondan yapılan güneş panellerini internet üzerinden satın alarak evinizde bunları internette çeşitli videolarda gösterildiği şekilde seri olarak bağlayıp, bir akü, ve inverter yardımıyla çok kolay bir şekilde ve çok ucuza kendi evinizin elektriğini karşılayacak şekle getirebilirsiniz. Hatta kendi kullandığınız enerjinin fazlasını elektrik dağıtım şirketine satabilirsiniz. Zengin olunca lütfen bizim yüzdemizi de ayırın.
 5. Modülerlik ve ölçeklenebilirlik
  modular_panel
  Güneş panelleri birbirine seri ve paralel bağlanabilir. Eğer seri bağlanırsa voltajı, paralel bağlanırsa akım şiddetini artıracaktır. Bu nedenle mesela güç yetersiz oluyorsa sisteme ekleyeceğiniz aynı voltajda paralel çalışan güneş panelleri ile teoride istediğiniz her gücü sağlayabilirsiniz. Tabii ki Türkiye’de kanun gereği 1MW ‘a kadar elektrik üretebilirsiniz lisanssız olarak. Ancak bu oldukça iyi bir rakam.
 6. Güneşden elektrik üretmek için gerçekten güneşin görünmesine ihtiyaç yok
  solar-clouds-panels
  Fotovoltaik güneş hücresi kullanan modern güneş panellerinde direk güneş ışığına ihtiyaç yoktur. Günışığı elektrik üretimi için yeterlidir. Tabii ki güneş tepedeyse ve direk olarak güneş paneline vuruyorsa oluşan akım gücü daha fazla olacaktır. Ancak elektrik üretmek için öyle düşündüğünüz gibi güneşin sürekli tepede durmasına gerek yoktur. Almanya gibi sürekli soğuk ve yağmurlu bir ülke Dünyada bu Fotovoltaik güneş panellerinin kurulmasında bir numaradır ve her yıl 38022 megawatt elektriği bu yolla üretmektedir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *