Menu

Bu Dünya’nın en hafif metali. VİDEO

Microlattice_highRes_web_1024
Birkaç yıl önce araştırmacılar Boeing firması için Dünya’nın en hafif metalini ürettiler, ve firma bu videoda bu metali göstererek ilk defa hava atıyor. Mikrokafes adı verilen malzeme ambalaj köpüğünden 100 kat daha hafif ancak bir metal gibi katı. Bu da birçok heyecan verici uygulamada kullanılabileceğini gösteriyor, bu şekilde karahindiba çiçeğinin üzerinde dengede durmanın yanında yani.

Mikrokafes kemiklerimizin yapısından esinlenmiş, dış yüzü çok katı ve sert fakat içi genel olarak boş. Bu nedenle kemiklerimiz gibi kolaylıkla ezilmiyor ancak gün boyu sizinle beraber taşınabilecek kadar hafif. Bu yeni icat edilen metal de bunu taklit ediyor, 3 boyutlu açık-hücresel polimer bir yapısı var ve bu maddenin yüzde 99.99’u aslında hava.

Nikelden oluşturulan bu kafes içi boş metal tüplerin birbirine bağlanması ile yapılmış. Her bir tüpün duvar kalınlığı 100 nanometre, bu insan saç kılından 1000 kat daha ince.

Bu açık hücre yapısı mikrokafes’e büyük bir sıkıştırma potansiyeli de sağliyor. Bu da çok fazla miktarda enerjiyi absorb edebilecek demek.

Yukardaki videoda HRL laboratuarlarında araştırma bilimadamı olan Sophia Yang, mikrokafes’in 25 katlı bir binadan atılan bir yumurtayı korumada kullanılabileceğini anlatıyor. Karşılaştırma için bir yumurtayı yaklaşık bir metre kalınlığında kabarcıklı sargıya sarmanız lazım bu mesafeden koruyabilmek için.

Boeing firması için bu malzeme çok daha hafif ancak en az bugünküler kadar sağlam uçaklar yapabilmeleri anlamına geliyor. Ayrıca büyük bir yakıt tasarrufu da sağlayacak.

HRL laboratuarları General Motors firması ile de ilişki içerisinde bu nedenle yakında bu malzemeden arabalar çıkarsa da şaşırmamak lazım.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *