Menu

Bu yeni Dünya haritası çok prestijli bir Japon ödülünü kazandı

harita
Dünya’nın haritasını yapmak çok kolay bir iş değil. Çünkü bu harita küre şeklindeki dünyamızı 2 boyutlu bir kağıda çizecek. Bu nedenle çoğu harita Dünya’yı gerçek resmetmiyor. Bu nedenle Grönland ve Antarktika gerçekte olduğundan çok daha büyük, Afrika ise gerçekte olduğundan küçük resmediliyor. AuthaGraph Dünya Haritası bu meseleleri çözmeye çalışıyor ve Dünya’yı küresel şekline en yakın şekilde karşınıza getiriyor.

Hajime Narukawa ismindeki Keio Üniversitesi mezunu tarafından yapılan bu harita çok çeşitli kategorilerdeki 1000 tane rakibini geride bırakarak Japonya’nın İyi Tasarım ödülünü almış.

Merkator projeksiyonu ki bu 1569’da geliştirilen bir haritalama tekniğidir (bugüne kadar gördüğünüz okullarda kitaplarınızdaki haritalar muhtemelen bu teknikle hazırlanmıştır), kıtaları yanyana dizer. Ancak bu yeni haritada böyle yapılmamış, kıtalar belirli açılarla yerleştirilmiş ki aralarındaki mesafeler de daha doğru görüntülenebilsin.

Haritaya baktığınızda dikkatinizi çeken Afrika kıtasının gerçekte ne kadar da büyük olduğu öyle değil mi? Evet maalesef okul kitaplarında ve her yerde karşımıza çıkan haritalarda gerçekte olduğundan küçük gibi görünen Afrika kıtası gerçekte çok ama çok büyük.

16g141127_03_880x660-1
Bu haritanın çeşitli basımları katlanarak evinizde küre şekline de getirilebiliyor.

Yorumlar

yorum