Menu

Bu adam gözüne koyulan bir sıvı sayesinde zifiri karanlıkta görme yeteneği kazandı.

Kendilerine biyolojik hacker diyen bir grup insanın söylediğine göre, bu kişiler gözümüze gece görüşü yeteneğini yada çok düşük ışıkta görme yeteneğini enjekte etmenin bir yolunu geliştirdiler. Bu işlem bir süperinsan’ın geçici olarak zifiri karanlıkta 50 metreden ötesini görmesini sağladı.
shutterstock_night
Derin deniz balıklarında bulunan Chlorin e6 adıyla bilinen bir bileşiği kullanan bu ekip, kanser ve gece körlüğü tedavisinde de kullanılan bu maddeyle önce hayvan testlerini gerçekleştirdiler. Ekibin tıbbi görevlisi Jeffrey Tibbets’e göre hayvan testlerinden sonraki aşama insanlardı. Bu ekipten başka bir araştırmacı olan Gabriel Licina bu deney için kobay faresi olmayı kabul etti.
MID SfM
Öncelikle Licina’nın gözleri yıkandı ve gözkapakları açılarak spekulum adı verilen cihaz sayesinde gözkırpması engellendi. Ardından Tibetts bir pipet kullanarak 50 mikrolitrelik siyahımsı bir solüsyonu ki bu solüsyon Ce6, tuzlu su, insülin ve dimethlysülfoksid(DMSO)’den oluşuyordu, gözlerine aktardı. Bu sıvıyı ışığı hisseden retina’ya ulaştırması için konjuktiva kesesine damlattılar. DMSO hücreleri uyararak daha iyi absorb edilmesini sağladı. Licina’ya göre hızlı bir yeşil-siyah bulanıklık görüşüne geldi ve gözlerinde aniden dağıldı. Ardından gözlerine koruyucu bir lens takarak ışığı blokladı, güneş gözlüğü de yardımcı oldu.

İki saat sonra karanlık bir ortamda ekip Licinia’nın yeni süper gücünü test etti. Önce Licina el büyüklüğündeki nesneleri 10 metre uzaklıktan görebilmeyi başardı. Biraz zaman sonra rakam ve harflerden oluşan sembolleri tanıyabiliyor daha da uzakta farklı fon önünde hareket eden nesneleri görebiliyordu.
NWJmNTFlNzEwYyMveThxVUlvOUtBaDdyNHd3c3RwM2twOFBZcDZvPS8zMDF4NDI6NDAxOXgyMzkwLzg0MHg1MzAvZmlsdGVyczpxdWFsaXR5KDcwKS9odHRwOi8vczMuYW1hem9uYXdzLmNvbS9wb2xpY3ltaWMtaW1hZ2VzLzB
Bir testte, lazer işaretleyici ile 50 metre uzaktaki insanların yerlerini göstermesi gerekiyordu. Bunu her seferinde doğru gerçekleştirdi. Birkaç defa insanlar ağaca çok yakın durdukları, yada ağaca sarıldıkları halde bunları görebildi. Kontrol grubundaki normal insanlar sadece denemelerin üçte birinde başarılı olabildiler.

Ertesi sabah görüşü normale dönmüştü. Bugüne kadar herhangi bir başka etkiyle karşılaşmadılar. Deneylerinin tüm raporu ise çevrimiçi olarak erişilebilir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *