Menu

Çin’de bir doktor 1000 kadar farede kafa nakli yaptı ve nakledilen fare kısa bir süre de olsa yaşayabildi. Yakında bu kafayı değiştirebileceğiz anlaşılan.

1000 kadar fareyi kafalarını değiştirerek kahverengi beyaz melez fareler oluşturan doktor Xiaoping Ren şu an aynı işlemi maymunlarda yapmak istiyor.
mice
Wall Street Journal gazetesi 10 saatlik operasyonu sırasında bu doktoru izlerken farenin yeni vücudunda kafasını hareket ettirip nefes aldığına, gözlerini açıp su içtiğine şahit oldu.

Bununla beraber Doktor Ren’in hiçbir faresi birkaç dakikadan fazla yaşamamış.
MICE2
Kendisi yaptığı operasyonu mükemmelleştirdiğini söylüyor. İnce tüplerde oksijen verilmiş kanı yeni vücutlarına ve beyinlerine pompalarken sırada aynı işi maymunlarla yapacak. Fareleri elmas bıçakla kesiyor, organını kullanacağı farenin beyninin yarısını farede bırakıyor böylece kalbi ve bazı organları faaliyette kalıyor. Ardından iki tüple damarları bağladıktan sonra çivilerle kafayı yeni vücuda monte ediyor.

WSJ gazetesine göre farelerde bunu başaramasa bile en azından maymunların bir süre yaşamalarını bekliyor.

Söylediğine göre yaptığı işin Frankeştayn’la hiçbir alakası yok, ve günün birinde omurilik hasarı nedeniyle kafaları sağlıklı ancak vücutlarını kullanamayan insanlara yardım olacağını ümit ediyor.

Kafa nakilleri ise büyük tartışmalar yaratıyor, etik meseleler ve bilinçle ilgili fikirleri zorluyor.

Harvard Tıp Fakültesi, Biyoetik merkezi’nden Robert Truog’a göre kafa nakilleri kişisel kimlik üzerinde çok derin sorunlara neden oluyor. Bununla beraber o da kabul ediyor ki önümüzdeki yıllarda bunun gerçekleştirdiğini göreceğiz, büyük ihtimalle Çin’de.

Bu senenin başlarında Italyan bir cerrahın Rus bir adama yapacağı kafa nakliyle ilgili paylaşımımızı buradan okuyabilirsiniz.

Hatta bazı uzmanlar beynin karmaşıklığını düşünerek, bir insanın kafasını başka bir vücuda bağlamanın daha önce hiç yaşanmamış ölçüde bir deliliğe neden olabileceğini düşünüyor.

Amerikan beyin cerrahları topluluğunun başkanı Dr. Hunt Batjer ‘Bunu kimseye tavsiye etmezdim.’ dedi.

‘Hiç kimsenin bunu bana yapmasına izin vermezdim çünkü ölümden daha kötü olan birçok şey vardır’

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *