Menu

İçinde yaşadığımız evrenle ilgili çok ilginç 11 teori. Eğer 7 doğruysa son aldığım halıya gerçekten de çok para verdim.

Evrenin başlangıcından nasıl sona ereceğine kadar birbirinden farklı 11 teori.

1. Bir bilgisayar simülasyonunda yaşıyoruz.
anigif_enhanced-buzz-18720-1381225102-11
Teori: Eğer World of Warcraft gibi bir oyun oynadıysanız nasıl günlük hayatta olan her şeyin oradaki sanal evrende oluşturulduğunu görüp böyle düşünmeye başlayabilirsiniz. Yada Matrix filmini izlediyseniz bu teori neden bahsediyor anladınız.
Acaba doğru olabilir mi?: Belki de, şu an inanılmaz gibi gelse de bilim adamları bir simülasyonda yaşadığımıza dair bir kanıt bulabilmiş değiller. Sadece bazı ipuçları. Bir düşünceye göre eğer bir simülasyon içerisinde yaşasaydık bunun altyapısından kaynaklanan bir imza bulabilirdik. Bilim adamları bu teoriyi ispatlamanın yolunun kozmik ışınları incelemekten geçtiğini düşünüyorlar.

2. 4 boyutlu başka bir evrendeki bir kara delik kendi içerisine çökerek içinde yaşadığımız evreni oluşturdu.
enhanced-buzz-4528-1381150335-1
Teori: Yeni ortaya atılan bu teoriye göre 4 boyutlu başka bir evrende bir kara delik kendi içerisine çökerek dışarıya bizim evrenimizi püskürttü. Ancak bir farkla bizim evrenimiz 3 boyutlu ve o evrendeki dördüncü boyut zamana dönüştü.
Acaba doğru olabilir mi?: Bilimsel olarak yeni bir teori, ve üzerinde daha düşünülmesi gerekiyor. Fakat bazı diğer teorilerle açıklanamayan soruları cevaplıyabiliyor.

[AdSense-A]

3. Çokevren (Multiverse)
enhanced-buzz-17372-1380885823-2
Teori:İçinde yaşadığımız evren sonsuz sayıdaki birçok başka evrenden sadece bir tanesi. Bu evrenlerden her biri diğerinden sadece bir tek seçenekle farklı. Sizin Türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı olduğunuz bir evren var. Hatta Dünya’ya çarpan göktaşının çarpmamış olduğu ve hala dinazorların yaşadığı bir evren de var. Artık katrilyonlarca içerisinde Dünya’nın bile oluşmadığı evrenler de var. Ayrıca bu teoriye göre bir evrenin var olabilmesi için içerisinde bunu gözlemleyebilecek bilinçli varlıklar olmalı.
Acaba doğru olabilir mi?:Bu teoriyi destekleyen oldukça güclü argümanlar mevcut. Hatta bazı fizikçilere göre yakın zamandaki Plank uydusunun verileri de bunu doğruluyor.

4. Büyük çöküş
anigif_enhanced-buzz-24352-1381158315-9
Teori:Evren galaksilerin birbirine yaklaşarak küçülecek ve bir anlamda ters Big Bang yaşanarak herşey başlangıca dönecek.
Acaba doğru olabilir mi?:Kütle çekiminin evreni birbirinden ayıran güce direnip bunu geri çevirecek kadar güçlenmesini gerektiriyor. Bizce bu teori pek gerçeğe benzemiyor.

[AdSense-B]

5. Büyük kopuş
anigif_enhanced-buzz-31078-1381157591-1
Teori:Evren birbirinden uzaklaşacak ve sonunda bütün galaksiler, yıldızlar, gezegenler ve en nihayetinde atomlar bile birbirinden koparak dağılacak.
Acaba doğru olabilir mi?:Büyük ihtimalle böyle olmayacak. Ancak Planck uydusundan gelen son veriler sanki bu teoriyi doğrular gibi.

[AdSense-B]

6. Büyük donma
anigif_enhanced-buzz-4599-1381144271-16
Teori:Bu teori büyük kopuş ile büyük çöküş teorilerinin arasındaki bir ara teori. Buna göre evren büyümeye devam edecek, birbirinden kopmayacak ancak soğuyacak. Yıldızlar sönecek ve kara delikler buharlaşacak.
Acaba doğru olabilir mi?: Şu ana kadar bilim adamlarının bulduğu tüm kanıtlar bu teoriyi destekler nitelikte. Evrenin geleceği oldukça soğuk ve yalnız bir yer. Ancak en azından atomlar yerinde duracak.

7. Evrenimiz bir hologram
enhanced-buzz-26342-1380885395-2
Teori:Evren bir hologram, yahut bilimsel bir deyişle iki boyutlu bir kabuğun yansıması
Acaba doğru olabilir mi?: Söylemek çok zor. Ancak eğer bu teori doğruysa nasıl bir resmi çok büyüttüğünüz zaman pixelleri kare kare kendini ele verir aynı şekilde biz de yakından bakınca evrendeki maddelere aynı şeyi yaşamamız lazımdı. Eğer gerçekten bu pixeller varsa bile bizim tespit edemeyeceğimiz kadar küçükler.

[AdSense-C]

8. Evrenimiz orantısız
Teori: Uzun zaman bilim adamları evrenin her yönünde homojen bir dağılım olduğunu düşünüyorlardı. Ancak yakın zamanda evrenin bazı bölgelerinin diğer kısımlardan daha sıcak olduğu anlaşıldı.
Acaba doğru olabilir mi?: Bu teoriyi destekleyen birçok kanıt mevcut. Planck uydusundan gelen ve evrenin daha önce alınabilenden çok daha önceki zamanının resmini çeken veri de bunlardan biri. Ancak güç olan şey neden böyle olduğunu açıklamak.

9. Karanlık enerji evreni birbirinden ayırıyor
enhanced-buzz-29197-1381144830-0
Teori: Evrendeki her maddeyi birbirinden uzaklaşmaya iten gücün adı karanlık enerji. Bu enerji o kadar güclü ki bu uzaklaşma gittikçe ivmeleniyor.
Acaba doğru olabilir mi?: Büyük ihtimalle. 2011 Nobel fizik ödülünü alan iki ekip evrendeki birbirinden uzaklaşmayı ispatlayarak almıştı bu ödülü. Karanlık enerji bunun nedeni olmayabilir ancak birçok fizikçi bugün buna inanıyor.

[AdSense-C]

10. Zaman gittikçe yavaşlıyor
enhanced-buzz-7349-1381227670-14
Teori:Uzak yıldızlar sadece bizden ivmelenerek uzaklaşıyor gibi görünüyorlar. Ancak bunun nedeni yıldızların hızlanarak uzaklaşması değil, bu böyle oluyor çünkü zaman gitgide yavaşlıyor ve biz bu yıldızların geçmişteki görüntülerine bakarken zaman daha hızlıykenki görüntülerine bakmış oluyoruz.
Acaba doğru olabilir mi?: Çok güçlü bir teori olmasa da bu teori karanlık enerjinin açıkladığı meseleyi açıklayabiliyor.

11. Kara delikler diğer evrenlere geçiş kapıları
enhanced-buzz-7923-1381161212-35
Teori:Kara delikler evrenler arasında geçiş sağlayan solucan delikleri. Solucan deliği ise evrendeki uzay-zaman dokusunda bir yamulma ile oluşan bir çeşit tünel.
Acaba doğru olabilir mi?: Mümkün. Solucan delikleri halen kati surette teorik alemde, ve şu an bu teorinin doğru olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Ancak bu teorinin arkasındaki matematik, kara deliğe düşmenin kaybettirdiği bilgi problemini çözüyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *