Menu

Hepimizin hayatı böyle bir parıltı ile başladı.

cell-flash
Bilim adamları, tarihte ilk defa, bir insan sperminin yumurtayla teması ile oluşan ışık parıltısını görüntülemeyi başardı.

Bu fenomen daha önce hayvanlarda gözlemlenmişti. Ancak bugüne kadar insanlardaki bu parıltıyı gözlemleyebilen olmamıştı. Daha da inanılmaz olan şey ise bazı yumurtalar diğerlerinden daha parlak parlıyor, ki bu da sağlıklı bir embriyo oluşturabilme konusundaki yeteneklerini gösteriyor.

Bunun öncesinde 2011 yılında yine aynı Northwestern Üniversitesi bilim adamları farelerde sperm yumurtayla birleştiğinde oluşan çinko parıltılarını gözlemlemişti.
Human-Spark-1-1024x576
Bu olayı nasıl resimleyeceklerini birkaç yıl boyunca düşünen bilim adamları 2014 yılında bu olayı ilk defa gözlemlemiş, ve sperm yumurtayı deldiği anda salgılanarak serbest duruma geçen milyarlarca çinko atomunu seyretmişti.

Yeni bir flörasan algılayıcı kullanarak canlı hücrelerdeki çinko atomu hareketlerini takip eden bilim ekibi, yumurtadaki çinko depolama yeteneğini farketti. Yaklaşık 8000 değişik küçük haznede depolanan 1 milyon civarında çinko atomu döllenme gerçekleşince havai fişek gibi ateşleniyor. Döllenmenin ardından 2 saat boyunca bu olay devam ediyor.

Bu bulgu, yapay döllenme tedavisi gören çiftler için oldukça önemli çünkü suni döllenen yumurtaların yarısı normal bir şekilde gelişmiyor. Sağlıklı döllenmeleri hamileliğin ilerki aşamalarına varmadan tespit edebilmesi açısından çok önemli. Yani Potansiyel anne ve babalar parıltıya bakarak seçecekler bebeklerini.

Deney için bilim adamları yumurtayı aktifleştirmek için bir enzim kullanmışlar (yumurtayı araştırma amacıyla döllemek Amerika kanunlarına göre yasadışıymış). Aktifleşen yumurtada kalsiyum seviyesi yükselerek çinko serbest kalmış.

Yaptıkları araştırmanın sonuçları Bilimsel Raporlar’da yayınlanmış.

Kaynak

Yorumlar

yorum