Menu

Kafa nakli, doktor ve hastası nakil için hazır.

head-transplant-gummy-bears
Bu hafta 30 yaşındaki Rus, Valeri Spiridonov Dünya’da ilk defa uygulanacak kafa nakline gönüllü olduğunu açıkladı. Eğer operasyon başarılı olursa kafası vücudundan ayrılıp beyin ölümü gerçekleşmiş ancak vücudu hala hayatta denilebilecek durumda olan başka bir insanın vücuduna takılacak.
o-HEAD-TRANSPLANT-facebook
Şaka değil gerçek. Bu sene İtalyan cerrah Sergio Canavero Uluslararası Cerrahi Nöroloji dergisine kullanacağı tekniği belirten ve bu ameliyatın mümkün olduğunu düşündüğünü söyleyen yayınıyla diğer araştırmacıları kafa nakli hayalini birlikte gerçekleştirmeye davet etmişti.

Şu an bu doktorun elinde nefes alan, düşünen, konuşan bir hasta var. Independent dergisine göre 36 saat sürecek olan bu ameliyat için 150 doktor ve hemşire gerekiyor. 10 milyon dolara mal olacak operasyonun detayları burada bulunabilir.

Bu ameliyat için gönüllü olan Valery Spiridonov, 30 yaşında, bilgisayar mühendisi ve kendisi Wrdnig-Hoffman hastalığından muzdarip. Bu hastalığı geçirenler 20 yıl ömür yaşıyorlar ve Spiridonov her geçen gün sağlığının kötüye gitmesinden bıkmış.

Bu operasyona sıcak bakmayan birçok uzman da var. En iyi cerrahlardan bazıları hayatta bazı şeylerin ölümden de kötü olabileceğini söylüyorlar, ve söylediklerine göre Spiridonov’un aklına böyle bir değişimin ne yapabileceğini hiç kimse tahmin edemiyor. Yabancı kimyasallar, yeni bağlantılar, belki de beynin tamamen insanlıktan çıkmasına neden olacak.

Doktor Sergio’ya göre ise uzaya ilk giden insanların hayatı daha büyük tehlikedeydi. Onlar hayatlarını birşeylere öncü olabilmek için riske attılar aynı şekilde Valery de hayatını riske atıyor ancak büyük bir amaç uğruna.
download
45 yıl kadar önce 1970 yılında bir kafa nakli maymunlarda denenmişti. Maymun nakilde sonra 8 gün yaşamış ve yeni vücut kafayı reddettiği için nefes alamaz ve hareket edemez durumda hayata veda etmişti.

Umarız Valery için bu nakil başarılı olur ve insanlık için bir çığır açar.
headtransplant
Dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise bu işin etik boyutu. Zenginlerin sürekli fakirlerin vücuduyla yeniledikleri vücutlarını daha uzun yaşattıklarını düşünün. Ya da yaşlanan eşinin estetik ameliyatlarından yorulup vücudunu komple 18 yaşında bir hatunun vücuduyla değiştirdiklerini. Neyse biz umarız bu ameliyat başarılı olur, ve gelecekte de Valery gibi hastalık pencesinde yaşama zevkini kaybeden insanlara bir ümit ışığı olur.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *