Menu

Sizce bu elbise ne renk? Mavi üzerine siyah mı? Yoksa beyaz üzerine altın rengi mi?

dress
Çok garip bir olay. Açıkçası ilk defa bu resmi gördüğümüzde hiçbir şey anlamadım. Çünkü benim için kesinlikle mavi üzerine siyah çizgili bir elbise idi. Taa ki ekip arkadaşlarımızdan bazıları elbisenin beyaz üzerine altın rengi olduğunu söyleyene kadar.
Untitled-12-660x334
Sonradan öğrendik ki perşembe günü içerisinde internet üzerinde ve sosyal medyada sinirli bir gruplaşma başlamış ve mavi siyahçılar ile beyaz altıncılar arasında neredeyse bir savaş oluşmak üzere. Bu kamplaşmaya katılan Taylor Swift gibi ünlüleri de unutmayalım. Taylor Swift bu resmi beyaz üzerine altın rengi olarak görmüş.

Bilim amaçlı bir site olarak bu fenomenin bilimsel açıklamasını yapmak ve neden bazı insanlara başka bazı insanlara başka renkte göründüğünü açıklamak da bize düştü. Aslında olay biyolojiyle ve aydınlık günde insan gözünün renkleri nasıl algıladığıyla ilgili.

Birbirinden farklı dalga boylarından oluşan ışık nesnelerden yola çıkarak gözümüzün içerisinde retina tabakasına ulaşır. Burada ışık algılayıcı reseptörlere çarparak bize görüntüyü oluşturur. Genelde sizin düşünmenize ihtiyaç kalmadan beyniniz yansıyan ışığın rengini çıkartarak nesnenin gerçek rengini size bildirir. Beynimiz yansıyan ışığın rengini otomatik olarak algıladığı renkten çıkartarak nesnenin gerçek rengini bulur.
Screen-Shot-2015-02-27-at-1.21.10-PM
Genelde bu sistem oldukça iyi çalışır. Ancak bu resim bir anlamda insan algısının tam sınır noktasında bulunuyor. İnsanlar günışığında görebilmek için evrimleşmiştir. Ancak gün içerisinde gün ışığının rengi değişir. Şafak vaktindeki kızıl tondaki ışık öğlen saatlerinde parlak mavi-beyaz aydınlığa akşam saatlerinde ise yeniden turuncu-kızıla döner. Bu resme baktığınızda gözünüz resmi görüyor ve anında kromatik olarak yansıyan ışığın etkisini düşürmeye çalışıyor. Bazı insanlar güneş ortadaymış gibi mavi ışığı çıkarıyor ve resmi beyaz altın rengi görüyor. Bazı insanlarsa sabah yada akşam saatlerindeymiş gibi turuncu rengi çıkartarak resmi mavi ve siyah görüyor.
Unknown-660x748
Resmin RGB değerlerine bakarak rakamsal olarak resmin gerçek renginin mavi siyah olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yine de bazı insanların bu resmi beyaz ve turuncu olarak algılamasını değiştirmeyecek.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *