Menu

Yeni bir araştırmaya göre açlık diyeti şeker hastalığını tedavi ederek pankreası iyileştiriyor.

Araştırmacılar şeker semptomlarını tersine çevirdi ve açlığı taklit eden bir diyet versiyonu ile farelerde pankreas işlevlerini düzeltebildiler.

Yine araştırmacılara göre bu diyet vücudu kandırarak açlık moduna geçiriyor, ve çok dikkatli seçilen gıdalar yenildiğinde organların anahtar fonksiyonlarını yeniden başlatarak insülin üretimini tekrar başlatabiliyor.

Şeker hastalığı, pankreas insülin (tip I) yapamadığında veya insülin direnci (tip II) nedeniyle hasar gördüğünde ortaya çıkar ve Güney Kaliforniya Üniversitesi ekibi geliştirilen diyetin farelerde bu her iki diyabet tipinin semptomlarını tersine çevirdiğini açıkladı.

Araştırma ekibinin başkanı Valter Longo, “Fareleri aşırı bir duruma itip sonra onları geri getirerek … pankreastaki hücreleri tetikleyip bir çeşit gelişimsel yeniden programlamayı çalıştırdık.” diyor.

Bu diyet ayrıca Çoklu Skleroz hastalığının semptomlarını hafifletmeye de yarıyor. Bu nedenle bilim adamları arasında belirli bir üne kavuşmuş. Her durumda aç kalan vücut sağlıklı hücre üretimini artırıyor.

Bu son çalışmada fareler birkaç ay boyunca her hafta 4 gün boyunca bir sanal açlık moduna sokuldu.

Bilim adamlarının bulgusuna göre bu pankreas’daki beta hücrelerini yenilemeye yeterliydi. Bu hücreler insülin hormonunu depolayıp salgılıyor. Hasarlı hücreler yenileriyle tazelendi.

Ayrıca bu bilim adamı ekibi insanlardan alınan ve birinci tip şeker hastalığı bulunan pankreas hücre kültürleri üzerinde de deneyler yaptı. Burada da açlık insülin ve Ngn3 proteini üretimini artırdı.

Yani anlıyacağınız bu yeni bulunan diyet ve tedavi metodu insanlarda da çalışabilir.

Ancak yine de hemen gaza gelmememiz gerekiyor. Bu ana kadar bu araştırma sadece fareler baz alınarak yapıldı, ve laboratuar ortamındaki insan hücreleri ile. Araştırmacılar şeker hastaları henüz evlerinde bunu kendi başlarına denemesinler diyorlar.

Ayrıca bu diyet çok dikkatli bir şekilde kalorileri ölçüp, efektif gıda tiplerini seçmeyi gerektiriyor, bu nedenle tıbbi bir kanıt olmadan denemek sakıncalı.

Gelecek için yine de umut veriyor, bakarsınız açlığı kullanarak bir gün şeker hastalığını tedavi etmek mümkün olacak.

Şu an bilim adamları insanlar üzerinde klinik deneylere başlamak üzerinde çalışıyor.

Bulgular Cell dergisinde yayınlandı.

Biz habere burada rastladık.

Bu konuyu yakından takip ederek gelişmelerden anında haberdar olmak için buradan:

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın.

Yorumlar

yorum