Menu

Bu yöntemle bir daha gıdıklanmayacaksınız

tickle
Bir ablanız, kardeşiniz, yada bir kuzeniniz sizi yere yatırıp nefessiz kalıncaya kadar gıdıklıyor mu? Hiç merak ettiniz mi neden gıdıklanıyoruz ve, istediğimizde nasıl engelleriz bunu.

Bilim adamları gıdıklanmanın sebebi olarak birçok değişik şeyi öne sürmüşlerdir. Gıdıklanmanın sosyal bir bağ oluşturmaya yaradığı, yakınlarımızla iletişim kurmak için kullanıldığı ve bu nedenle kendi kendimizi gıdıklıyamadığımızı önermişler, bazı başka bilim adamları ise bunun bir anlamda kendimizi daha güçlüye teslim etme yolu olduğu ve zaten bu nedenle bizden daha güçlü olan abilerimiz yada büyük kuzenlerimizin bizi gıdıklamaya yöneldiklerini önermişlerdi.

Gıdıklanma beynimizin ürünüdür
Cildimizin altında binlerce sinir bulunmaktadır, ve bunlar bir başkasının dokunuşu ile uyarılırlar ve beynimize mesaj gönderirler. Hafif ve gıdıklayıcı bir dokunuş beynimizin iki farklı bölgesinin analizinin sonucudur. Somatosensory korteks dokunmayla ilgili basıncı analiz ederken anterior cingulated cortex güzel hisleri gönderir. Bu iki korteks bir araya gelince bize gıdıklanma hissini oluştururlar. Sadece hafif bir dokunuşla olabilir, eğer sert bir şekilde gıdıklanırsanız sizi güldüren mutlu his yerini çok çabuk bir şekilde acıya bırakabilir.

Basit bir yöntemle gıdıklanmayı durdurun
Gıdıklanmanın başka bir nedeni de gıdıklanırken başımıza ne geleceğini bilemememizden kaynaklanıyormuş. Bunu engellemek için elinizi sizi gıdıklayanın elinin üzerine koyarsanız bu beyninize beklentinizi düzenleyen bir sinyal yollayarak sizin gıdıklanmanızı engelleyecektir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *