Menu

Uzun süren bir evlilik için 8 sürpriz (ve bilimsel) şey.

Evlilik ciddi bir müessesedir. Şu veya bu şekilde istisnalar hariç her erkek yada kadının yolu bu müesseseden geçer. Her ne kadar aşık olursanız olun bir evliliği sürdürmek hiçbir zaman kolay değildir. Seks, güven ve saygı ateşi sürdürmek için zaruri olsa da evliliği sürdürmek için bilim adamlarının buldukları sürpriz şeyler sizi bizce şaşırtacak. Yazılardaki linklere tıklayarak orjinal araştırmaların ingilizce makalelerine ulaşabilirsiniz.
1. Daha ucuz bir düğün
cheap-wedding-reception-venues
Emory üniversitesinde yapılmış bir araştırmaya göre, daha mütevazı bir düğün yapan çiftler daha uzun süre birarada kalmaya meyilliler. Araştırmaya katılan kadınlardan düğün masrafı 20000 doları geçenler düğün masrafı 5 ila 10 bin dolar arasında olan çiftlere göre 3.5 kat daha fazla boşanmışlar. Aynı şekilde ünlülerin perikızı düğünlerini hatırlayın, pek çoğu boşanmayla bitiyor öyle değil mi?
2. Online buluşma
OnlineDating1
Amerikan bilimler akademisinin yaptığı bir araştırmaya göre eşlerini internetten bulan çiftler çok daha fazla evlilik tatmini yaşıyor ve çok daha az boşanıyorlar.
3. Fakat sosyal medyada yaşamama
8823077_orig
Boston Üniversitesinde yapılan ve İnsan Davranışında Bilgisayarlar dergisinde yayımlanan makaleye göre Facebook sizi boşanmaya sürüklüyor olabilir. Araştırmalara göre Facebook ve diğer sosyal ağlar evliliklerde tatminsizliği artırıyor ve boşanmalara neden olabiliyor. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının yüzde 32’si eşlerinden ayrılmayı düşünmüş. Sosyal medya kullanmayan kişilerde bu oran sadece yüzde 15.
4. Birlikte film seyretmek
rbk-50-easy-ways-to-feel-sexy-watching-tv-together-lgn
Klinik psikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre birlikte film seyreden çiftler birlikte kalıyorlar. Araştırmacılar çiftlere birlikte film seyretmelerini ve filmden sonra yarım saatliğine karakterlerin romantik ilişkilerini konuşmayı önerdikten sonra boşanma oranı yarı yarıya azalmış. Çiftlerin filmdeki karakterlerin ilişkileri hakkındaki yaptıkları konuşmaların bir anlamda kendi ilişkileri hakkında konuşamayan çiftlere güvenli olarak konuşma imkanı sağladığını bulmuşlar.
5. Eşinizin rastgele ve dikkatinizi bölen yorumlarıyla ilgilenmek
george-marks-husband-and-wife-reading-newspaper_i-G-56-5639-MKIMG00Z
Psikolog John Gottman ‘a göre eşiniz siz okurken sizi bölerek internette gördüğü bir CAPS’i gösteriyorsa sadece sizi keyiflendirmeye çalışmıyor, sizin ilginizi istiyor demektir. Ve eğer siz de sürekli “Şimdi değil, görmüyor musun meşgulüm” diyorsanız ilişkinize zarar veriyorsunuz demektir.
Gottman’ın araştırmasına göre evli çiftler bu tarz dikkat dağıtıcı 10 yorumdan dokuzuna ilgi gösterirken boşanan çiftler 3de kalıyormuş.
6. Tartışmalarda “biz” kelimesini kullanmak
“Seni seviyorum” iyi bir cümle olsa da araştırmaya göre “bizi seviyoruz” daha iyiymiş. Berkeley’deki Kaliforniya üniversitesinin araştırmasına göre tartışmalarda biz kelimesini kullanan çiftler çatışmaları çok daha rahat çözmektelermiş. Ayriyeten bu araştırmaya göre bu tartışmalarda kişisel zamirleri kullanan kişiler mutsuz bir evliliğe sahipmiş.
7. Eşinize hayran olmak
87740914
Eşiniz suda yürüyebilir mi? Hayatınız boyunca buna inanın. Buffalo üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre eşinize hayran olmak evlilikteki mutluluğunuzu korumak için anahtarmış. Araştırma 222 deneğe 3 yıl boyunca eşlerini birçok karakteristikte notlandırmaya yönelik bir test yaptı. Eşlerinin özelliklerini olduğundan farklı şekilde abartan çiftlerin evliliği daha uzun sürüyormuş, bunu buldular.
8. Her ikinizin de hoşlandığı şeyler yapmak
r-500816865-large570
Eğlence zamanını paylaşmanın dünyanın en önemli şeyi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Evlilik ve Aile dergisinin yaptığı araştırmaya göre bir partnerin hoşlanmadığı aktiviteleri paylaşmak hızlı bir şekilde mutsuz evliliğe yol açıyor. Araştırmacılar sonuç olarak her ikinizin de aynı aktiviteyi paylaşması yerine ayrı ayrı olarak eğlendiğiniz ve zevk aldığınız hobileri ama birlikte ama farklı zamanlarda yapmanızın daha sağlıklı olduğunda görüş birliğindeler.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *