Menu

Yabancı kültürlerdeki gariplikler: Sizi bilmiyoruz ama bizi ülkemizde doğup büyüdüğümüze şükrettirdi.

Her kültürde bazı gariplikler olabilir, ancak itiraf edelim bu kadarına biz de hazır değildik. Ölüsünü yiyen mi istersiniz, çocukları apartmandan atan mı. Bizim anlayışımıza ters, ancak böyle insan toplulukları olduğunu bilmekte fayda var.

Batı Yeni Gine'deki Dani insanlarının garip bir adeti vardır. Ölen birinin ardından üzüldüklerinde parmaklarından bir boğumu da feda ederler.

Batı Yeni Gine’deki Dani insanlarının garip bir adeti vardır. Ölen birinin ardından üzüldüklerinde parmaklarından bir boğumu da feda ederler.

İspanya'da yeni doğmuş bebeklerin üzerinden şeytan elbisesi giyen bir adam atlıyor. Bu katolik dini inanışına göre bebekleri hem doğumla gelen günahtan arındırdığına inanılıyor hem de koruduğu düşünülüyor.

İspanya’da yeni doğmuş bebeklerin üzerinden şeytan elbisesi giyen bir adam atlıyor. Bu katolik dini inanışına göre bebekleri hem doğumla gelen günahtan arındırdığına inanılıyor hem de koruduğu düşünülüyor.

Bu garip adet Endonezya'dan. Her sene belli bir dönemde mumyaladıkları ölülerini yıkayıp giydirip köylerinin ortasından geçiriyorlarmış.

Bu garip adet Endonezya’dan. Her sene belli bir dönemde mumyaladıkları ölülerini yıkayıp giydirip köylerinin ortasından geçiriyorlarmış.

Hindistan'daki Sholapur bölgesindeki hem Hindu Hem Müslümanlar bebeklerini 15 metre yükseklikten gerilen bir beyaz bezin üzerine bırakıyorlar, ve bunun bereket ve uğur getirdiğine inanılıyor.

Hindistan’daki Sholapur bölgesindeki hem Hindu Hem Müslümanlar bebeklerini 15 metre yükseklikten gerilen bir beyaz bezin üzerine bırakıyorlar, ve bunun bereket ve uğur getirdiğine inanılıyor.

Bir amazon kabilesi olan Yanomamö'lüler ise ölülerini yaktıktan sonra küllerini bir sıvıyla karıştırıp içiyorlar, ve böyle yapınca ölülerinin ruhunun kendilerinin içinde hayat bulduğuna inanıyorlar.

Bir amazon kabilesi olan Yanomamö’lüler ise ölülerini yaktıktan sonra küllerini bir sıvıyla karıştırıp içiyorlar, ve böyle yapınca ölülerinin ruhunun kendilerinin içinde hayat bulduğuna inanıyorlar.

Bali'de yaşayan hindular sağlıklı dişlerini törpülüyorlar. Dişler insanlarda bulunan şehvet, cimrilik, nefret gibi duyguların kaynağı olarak görülüyor. Hatta insanların sinirlenince dişlerini sıkması, ya da göstermesi de bunun delili olarak öne sürülüyor.

Bali’de yaşayan hindular sağlıklı dişlerini törpülüyorlar. Dişler insanlarda bulunan şehvet, cimrilik, nefret gibi duyguların kaynağı olarak görülüyor. Hatta insanların sinirlenince dişlerini sıkması, ya da göstermesi de bunun delili olarak öne sürülüyor.

Tapirape'li kadınlar çoklu döllemeye inanıyorlar. Birçok erkekle birlikte olup ne kadar çok sperm alırlarsa o kadar sağlıklı bir bebek doğuracaklarına inanıyorlar.

Tapirape’li kadınlar çoklu döllemeye inanıyorlar. Birçok erkekle birlikte olup ne kadar çok sperm alırlarsa o kadar sağlıklı bir bebek doğuracaklarına inanıyorlar.

Benzer bir şekilde Sherpa'lı kadınlar ise birden fazla kocayla evleniyorlar. Nepal'de eğer toprak kardeşler arasında bölünürse insanlara işleyecek bir arazi kalmayabilirmiş, bu nedenle genelde kardeşlerin hepsi aynı kadınla evleniyor. Böylelikle arazi bölünmemiş oluyor.

Benzer bir şekilde Sherpa’lı kadınlar ise birden fazla kocayla evleniyorlar. Nepal’de eğer toprak kardeşler arasında bölünürse insanlara işleyecek bir arazi kalmayabilirmiş, bu nedenle genelde kardeşlerin hepsi aynı kadınla evleniyor. Böylelikle arazi bölünmemiş oluyor.

Amazon'da yaşayan Satere-Mawe yerlileri erkek çocukları ergenliğe erişerek bir birey olarak kabul edilmeden önce 20 defa kurşun karıncalarıyla dolu bu eldiveni giymek zorunda. Kurşun karıncaları dünyada en acı verici ısırıklardan birine sahip. Bir arı sokmasından 100 kat daha acı verdiği için, ve bir kurşun yarasıyla karşılaştırıldığı için Kurşun Karıncası ismi verilmiş.

Amazon’da yaşayan Satere-Mawe yerlileri erkek çocukları ergenliğe erişerek bir birey olarak kabul edilmeden önce 20 defa kurşun karıncalarıyla dolu bu eldiveni giymek zorunda. Kurşun karıncaları dünyada en acı verici ısırıklardan birine sahip. Bir arı sokmasından 100 kat daha acı verdiği için, ve bir kurşun yarasıyla karşılaştırıldığı için Kurşun Karıncası ismi verilmiş.

Hindistan'da günümüzde bazı kız çocukları doğar doğmaz ölüme terk ediliyor. Bunun nedeni kız çocuklarının evlenirken başlık parası ödemeleri.

Hindistan’da günümüzde bazı kız çocukları doğar doğmaz ölüme terk ediliyor. Bunun nedeni kız çocuklarının evlenirken başlık parası ödemeleri.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *