Menu

Kabe’nin içi neye benziyor?

Müslüman hacılar Kabe'nin altın kapısına dokunuyor

Müslüman hacılar Kabe’nin altın kapısına dokunuyor


Her yıl milyonlarca müslümanın hac esnasında etrafında döndüğü ve ibadet etmek için günde beş vakit yüzünü çevirdiği bu küp şeklindeki yapının içerisinde ne var hiç merak etmiş miydiniz?

Kabe 180 metrekarelik alana inşa edilmiş ve içerisinde tavanı tutan üç tane sütun bulunuyor.

Bu sütunların yapıldığı ağaç en güçlü ağaç tiplerinden biri ve 1350 yıldan daha eski. Her bir sütunun çevresi 150 santimetre ve çapı 44 santimetre.

Her sütunun altında bir tane kare şeklinde ağaç tabanı bulunuyor. Ve sütunları birbirine bağlayan metal bağ üzerine ise Kabe’nin hediyeleri asılmış. (Bu hediyelerin ne olduğu açıklanmamış)
kabe_6
Kabe’nin sağ iç tarafında tavana giden bir merdivene açılan kapı bulunuyor.
kabe_3
Kabe’nin zemini mermerden yapılmış, beyaz mermer ve çok küçük bir bölümünde farklı renkte mermer kullanılmış. Duvarlar ise kırmızı ipekle kaplı.

Doğu duvarında ve Kabe'nin kapısı ile Baabut Taubah'ın (tövbe kapısı) arasında Suudi Kral'ının Kabe'ye yaptığı renovasyon tarihini göstermek üzere mermer panoda Kral Fahd bin Abdülaziz el-Saud'un belgesi vardır. Kabe'nin üzerine yazılan taşların toplamı 10'dur ve hepsi beyaz mermerden yapılmıştır.

Doğu duvarında ve Kabe’nin kapısı ile Baabut Taubah’ın (tövbe kapısı) arasında Suudi Kral’ının Kabe’ye yaptığı renovasyon tarihini göstermek üzere mermer panoda Kral Fahd bin Abdülaziz el-Saud’un belgesi vardır. Kabe’nin üzerine yazılan taşların toplamı 10’dur ve hepsi beyaz mermerden yapılmıştır.


kabe_4

kabe_2
Kaynak

Yorumlar

yorum