Menu

Ağ Pazarlama ya da Çoklu Seviyeli Pazarlama yöntemi ile gerçekten de para kazanmak mümkün mü? Kişisel tecrübeler.

pyramid-scheme
Facebook, Instagram, Whatsapp, Linkedin ve diğerlerinin, sizin çabalarınız ve ağa davet ettiğiniz ve bunun bedava olduğunu sanarak aldanan insanlar ile oluştuğunu biliyor musunuz? Para ödemediğiniz için bedava olduğunu zannetmeyin arkadaşlar. Sayısal çağda yaşıyoruz, sizin bilgileriniz nakit değerinde! İşin kötü tarafı ise bu multimilyar dolarlık şirketler size bu bilginiz ya da ağlarına getirdiğiniz insanlar için bir kuruş bile ödeme yapmadılar.

Peki bu sistemin kötü tarafı ne? Marketing konusunda diploması olan ve Piramit Pazarlama tekniklerinin (kötü bir isim) ya da diğer adıyla Ağ Pazarlamanın korkunç gücünü anlamış biri olarak ben size bu yöntemi bir iş kurmak için kullanmanızı şiddetle öneririm. Çünkü ağ pazarlama küçük bir işletmenin devasa reklam kampanyaları olmadan büyüyebilmesinin tek yoludur.

Biraz düşünün, arkadaşlarınız, aileniz ve küçük bir etki çemberinin sizin kurduğunuz işletme ve de işin reklamını yapması ve kendi çevrelerine tavsiye etmeleri iyi olmaz mıydı? Bizce cevap EVET olmalı. Bu durumda arkadaşlar Piramit Pazarlama ya da kefil sistemi, ağ pazarlama sistemine hoş geldiniz. Sinema endüstrisi, saçınızı kesen berber, restoran ve iş yaptığınız herkes aynı şeye güveniyor. Onlara yeni iş getirmenize. Hepsi size kazandıkları paradan pay vermiyor olabilir ancak ağ pazarlama şirketleri bunu yapacak.

Piramit pazarlama geçmişte medya tarafından kötü adlandırılmıştı bir kere. Ancak sistemin kendisinde problem olmayabilir, sadece şirket ve ürünleri dikkatli bir şekilde incelenmeli. Eğer ortada bir ürün yoksa bu Ponzi düzenbazlığıdır. (Bkz: Türkiye’de geçmişte Titan skandalı)

Eğer ortada bir ürün varsa yine aynı şey olabilir. Gerçekten de para kazandırabilen MLM ya da türkçe adıyla Çok Seviyeli Pazarlama şirketlerinin ortak özellikleri şunlar:
1. Bu şirketler ürün tanıtmaya ve satmaya odaklıdır.
2. Gerçekten de piyasadaki diğer muadil ürünlere yakın fiyatta kaliteli ürünleri vardır.
2. Katılım için sizi büyük bir ödeme yapmaya zorlamaz, pahalı eğitimler ve ürün kitleri satın aldırtmaz

Gerçekten de para kazandıran bu tarz şirketlere örnek: Amway, Avon, Herbalife, Jeunesse

Bu yukarıdaki listeden Jeunesse güzellik, bakım ve genç kalma konusunda bilimsel araştırmalara dayanan ürünler çıkaran ve bunları ağ pazarlama tekniği ile kullanıcılara sunan yeni bir şirket. Ürünleri kök hücre teknolojisi üzerine yapılan ve yıllarca geçmişi olan araştırmalara dayanıyor. Bir süredir ailecek ürünlerini kullanıyoruz ve oldukça memnun olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak yine de bu söylem tamamen subjektif yani benim ve ailemin tecrübesine dayanıyor bu nedenle ürünleri denemek sizin insiyatifinize kalmış. Ağ pazarlama konusunda da nispeten yeni bir şirket olduğu için bizce sizlere de para kazandırma potansiyeli var.

Burada Jeunesse ürünlerinden biri ile ilgili Türkçe altyazılı bir video:
https://www.youtube.com/watch?v=4MfecZElrCU

Ürünleri sipariş vererek denemek ya da satış temsilcisi olmak için buraya tıklayabilirsiniz. Satış temsilcisi olursanız bu bizi bir anlamda ortak yapacaktır. Satış temsilcisi olunca kendinize satın aldığınız ürünleri indirimli alıyorsunuz. Kendi ekibinizi kurarak onların yaptığı satışlardan da kazanıyorsunuz. Belki fikir olarak bir iki ürününü deneyip eğer memnun kalırsanız üye olmayı düşünebilirsiniz. Eğer ilgileniyorsanız da zaten araştırır her detayı kendiniz öğrenirsiniz. Bizden şimdilik bu kadar.

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3
Kaynak 4

Yorumlar

yorum